Skip navigation

Betűkeverés

Betűkeverésről akkor beszélünk, amikor egy kiadványon belül két vagy több betűtípust használunk egyszerre. Különböző típusokat általában azért használunk, erősítsük a szöveg hangulatát, esztétikai pluszt adjuk, vagy azért a különböző típusú szövegelemeket megkülönböztessük egymástól. Például más típusú lehet a fejezetcím, és más a szöveg törzse. Így még jobban elkülöníthetjük és kiemelhetjük a címeket. Ezt a hatást viszont akkor érjük el a legjobban, ha a két típus jelentősen különbözik egymástól, érvényesül az ún. „kis különbség, nem különbség” elve.

A különbség kevésbé érvényesül a következő esetekben, tehát nem keverhetők:

  •  Azonos betűcsoportba tartozók egymással.
  • A változó vonalvastagságú (reneszánsz, barokk vagy klasszicista) típusok egymással.
  • A váltakozó vonalvastagságú (reneszánsz, barokk vagy klasszicista) dőlt változatai a kézírásos típusokkal.
  • Talpas lineáris a talpatlan lineárissal.

Jól keverhetők viszont:

  • A változó vonalvastagságúak a lineáris típusokkal.
  • Lineárisok a kézírásos vagy dőlt típusokkal.

Fontos azonban megjegyezni, hogy minden eset egyedi, tehát a fenti felsorolások majdnem mindegyikére lehetne ellenpéldát találni, és tipográfiai eszközökkel módunkban áll a kis különbségeket felerősíteni.

Három vagy annál több típust még nehezebb együtt használni, még gondosabb körültekintést igényel. Ilyenkor a betűk méretével, hangsúlyozásával, színével is fokozhatjuk a különbségeket. Több típus fordul elő jellemzően például hirdetésekben, képes folyóiratokban.