Skip navigation

Digitális fényképek utófeldolgozása

A fényképezés során ritkán sikerül az optimális képet előállítani. Lehet expozíciós probléma, lehet színhőmérséklet eltérés, de lehet, hogy nem sikerült jól a képkivágás. Ezeket lehet javítani az utólagos feldolgozás során. A legjobb eredményt akkor kapjuk, ha RAW formátumban tároltuk el a felvételeinket.

A művelet elvégzésére számtalan program közül választhatunk. Ha van rá pénzünk megvehetjük az Adobe Photoshop-ot, esetleg kistestvérét a Lightroom-ot. Ha kevesebb pénzünk van, akkor a Zoner Photo Studio is megteszi. Ha nem akarunk pénzt áldozni, akkor is találunk jól használható ingyenes programokat, de ne várjuk tőlük ugyan azt, mint a drága fizetős társaiktól. Ilyen a Gimp, a Free Zoner Photo Studio, a RAWTherapy, a Picasa, stb. Ez utóbbi képes arra, hogy a fotóinkat automatikusan feltölti a gmail-e tárhelyünkre. Nézzük, milyen általános képkorrekciós lehetőségeink vannak.

Elforgatás: a kép álló, vagy fekvő helyzete felcserélhető. A 90o-os elforgatás a képpontok számát nem változtatja meg. Az oldalarány módosítása a képen lévő látvány torzulását eredményezheti. Az elforgatásra tetszőleges szögérték is beállítható.

Átméretezés: a kép mérete megváltoztatható. Ilyenkor a pixelek száma növelhető vagy csökkenthető. Megnövelt méret esetén az eredeti pixelek nem képesek kitölteni a képet, s emiatt kiüresedés, „kipixelesedés” történik. Ez a kép minőségének romlását okozza. A méret csökkenése az eredeti pixelszám csökkenésével és információvesztéssel jár. A lecsökkentett méretű kép az információvesztés miatt nem nagyítható vissza az eredeti minőségben.

Élesítés: az eljárás eredményeként a módosított kép színátmenetei rövidebbek lesznek, az elmosódott részek határa lecsökken.

Kivágás: az eredeti képből a felesleges szélek levághatók, vagy a kép területéből bizonyos kiválasztott részek kiemelhetők. Ezzel a lényegesnek tartott tartalom hangsúlyossá válik.

A kép tartalmának megváltoztatása nélkül a képen további változtatásokat lehet végezni.

Színkorrekció: a képen látható színek változtatása globális jellegű. Ha egy kiválasztott képrészlet színein végzünk változtatást, akkor a művelet hatása a teljes képen érvényes lesz. A programok menüpontjaival változtatható pl. a fehéregyensúly (white balance), a fényesség (brightness), az árnyalat (hue), telítettség (saturation),  stb.

A grafikai programok (és egyes fényképezőgépek is) képesek hisztogramon mutatni a különböző fényességű képpontok számát. A nagyon sötét pontok gyakoriságát a hisztogram bal oldali szakasza, a nagyon világos pontok gyakoriságát a jobb oldali szakasz mutatja a hisztogramon. 

Zoner Photo Studio képernyőjén jobb oldalon felül a hisztogram és alatta az expozíciós értékek

A grafikai szerkesztőprogramok egy csoportja lehetőséget ad nemcsak a teljes kép, hanem a kijelölt képrészletek korrekciójára is.

Fotók utófeldolgozása

Picasa 3 használata

Adobe Photoshop Camera RAW használata