Skip navigation

3.7 Weboldal tervezési hibák

Gyakori, hogy aki nem ért a weblapkészítéshez, olyan hibákat követ el, amelyek rontják a weboldal hatékonyságát. A webfejlesztés során a legfontosabb szempont, hogy a weboldalnak kell a felhasználót kiszolgálni és mindent ennek kell alávetni. Rengeteg tervezési hibát fel lehetne sorolni marketing, felhasználó-barátság, keresőoptimalizálás, stb. szempontból. Itt csak néhány gyakori, alapvető példát tekintsünk:

  1. Kövessük a felhasználói szokásokat, a webes trendeket! A szokatlan megoldásokat a felhasználók nem ismerik, így nem is szeretik.
  2. Az oldal üzenete legyen egyértelmű! Az oldalnak szembetűnően tartalmaznia kell, hogy miről szól és milyen célközönségnek. Ha a felhasználó már az első pillanatban nem érzi, hogy jó helyen jár, elhagyja az oldalt és másikat keres.
  3. Ne legyen értelmetlen nyitó oldal! Az „Üdvözöljük az oldalunkon” nyitólapok nem csak értelmetlenek, felesleges klikkelésre kényszerítik a felhasználót, hanem a keresők indexelésének minőségét is rontja.
  4. Ne zavarjuk a felhasználót! A felugró ablakok, háttérzenék, felesleges animációk a legtöbb felhasználót csak bosszantják. Csak indokolt esetbe használjunk ilyen megoldásokat (reklám, fontos felhívás, stb.)!
  5. A weboldalnak kell illeszkedni a felhasználói elvárásokhoz. Ne várjuk, hogy a felhasználó böngészőt váltson, vagy átállítsa a képernyő felbontását. Egy jó weboldalnak minden felhasználói körülmények között működni kell.
  6. Olvasható tartalmat kell készíteni! Fontos úgy megválasztani a színeket, betűtípusokat, betűméreteket, stb., hogy az oldal tartalma rosszabb fényviszonyok, kisebb kijelző esetén is bárkinek könnyen olvasható legyen. Adott esetben projektoron és nyomtatáskor is megfelelően jelenjen meg.
  7. Jól követhető linkeket, menüt készítsünk! A képekből álló linkek, különösen a menüben, lehet, hogy szebbek, de nehezebben használhatóak a felhasználónak és nem követhetőek a keresőrobotoknak. A Flash-ben készített menük pedig egyértelműen kerülendők.