Skip navigation

Fényérzékelők

Az előző részekben megismertük azt az egyszerű szerkezetet, ami képes a képet megalkotni, most a rögzítésről fogunk beszélni. A film mára háttérbe szorult, már csak megszállottak fényképeznek rá. A filmfelvételeket is felváltotta először az elektronikus, analóg technika, mára pedig a digitális rögzítés. A következőkben már csak ezzel foglalkozunk.

Az első digitális képrögzítő eszköz a CCD (Charge-coupled Device) volt, amelyet 1969-ben fejlesztettek ki az AT&T Bell Labs-nál, ahol képtelefon megvalósítását tűzték ki célul. Később egy másik elven működő áramkört is sikerült kifejleszteni, ez a CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor). A hétköznapi felhasználó számára mindegy, melyik van az ő eszközében, és mára az olcsóbb CMOS teljesítménye is utolérte a CCD-t, ezért már a profi kamerák jelemtős részében is ez található.

          Sony Exmor R szenzor a SONY HDR-CX110 videokamerából
forrás: wikimedia.org

 Bármelyik működési elvű a gépünk lapkája, a színek érzékelését úgy oldják meg, hogy mátrixban helyezkednek el a három alapszín érzékelői. Egészen pontosan az elemi érzékelők előtt a adott alapszínnek megfelelő szűrő található. Ez nevezik Bayer szűrőnek.

Bayer szűrő
forrás: wikimedia.org

Az feltűnhet, hogy kétszer annyi zöld színű van, mint ahány vörös, vagy kék. Ennek az oka, hogy az emberi szem nem egyformán érzékeny minden színre, a zöldre sokkal erősebben.

Az emberi szem érzékenysége színek szerint
forrás: tankonyvtar.hu

Az érzékelőket a működési elven kívül két paraméterrel lehet jellemezni. Az egyik a méretük, a másik a felbontásuk.

Jellemző érzékelő méretek
forrás: wikimedia.org

A minőség a méret növekedésével egyre jobb. A kompakt fényképezőgépek és a telefonok pici érzékelője gyengébb minőséget produkál, mint a professzionális fényképezőgépek nagy lapkája. Persze ez úgy érvényes, hogy az újabb gyártmányú kicsi lapkák produkálhatják azt a minőséget, mint évekkel korábban a nagy lapkák.

A felbontást pixelszámban mérjük. Ma megapixel nagyságrendűek a digitális fényképezőgépek lapkáinak felbontásai. A kameráké ennél kisebb, hiszen nincs szükség annyi képpontra. A kiszámoljuk, hogy a FullHD minőséghez mennyi pontra van szükségünk,ezt könnyű belátni. 

FullHD felbontása 1920x1080 képpont. Ez 2.0736.00 képpont, tehát 2,1 megapixel.

Internetes olvasnivaló