Skip navigation

2.3.3 Internetes illemszabályok

Az internetes kommunikációra vannak nem kötelező érvényű, de általánosan elfogadott szabályok, amelyeket illik betartani. Mivel az Internetes közeg egy arc nélküli színtér, így sajnos sok felhasználó hajlamos e mögé bújva másokat sértő, zavaró módon viselkedni. Sajnos az ilyen viselkedést nem lehet kiküszöbölni, az Internet ilyen szempontból szabályozhatatlan felület. Ugyanakkor a magukra valamit is adó felhasználók kulturáltan viselkednek, nem kezdenek és nem vesznek részt az illemmel ellentétes tevékenységben.

Kialakult egy úgy nevezett Netikett (netiquette = network etiquette), amely első sorban a direkt kommunikációra vonatkozóan ír le illemszabályokat, mint az e-mail, talk, chat, fórum, stb: https://hu.wikipedia.org/wiki/Netikett

Ezek a szabályok a webes megjelenésre is vonatkoznak, bár ez passzívabb kommunikáció, hiszen alapvetően egyirányú. Néhány illemszabály, amelyet meg lehet fogalmazni speciálisan a weboldalakra

  • Illik az oldalon feltüntetni az oldal tulajdonosát és elérhetőségét.
  • Nem illik becsapni a keresőket, ezáltal a felhasználókat. Azaz nem illik olyan gyakran keresett kulcsszavakat megadni az oldalhoz, ami nem jellemezi az oldal tartalmát, csak azért, hogy a keresők (tévesen) gyakrabban találják meg az oldalt.
  • A webes technológiából adódóan a kliens oldali forráskódot (HTML, CSS, JavaScript, stb.) nem lehet elrejteni. Emiatt a legtöbb ötletes, szép, hasznos megoldást is szabadon átemelhetjük a saját oldalunkra. Ilyenkor viszont illik a forráskódba kommentként beleírni, hogy az adott kódrészlet honnan való és ki az eredeti szerzője.