Skip navigation

Mobil eszközök az interneten

Az internetet ma már nem csak asztali számítógépekkel érhetjük el, amely vezetékes kapcsolattal csatlakozott a szolgáltatóhoz, hanem mozgatható eszközökkel is. Ezek közül először a laptopok jelentek meg, amelyek a hagyományos,vezetékes kapcsolat mellett a wifi, azaz vezeték mentes kapcsolatra is képesek voltak. Ez rádiófrekvenciás kapcsolatot jelent, amelyhez egy wifi végpont létrehozására van szükség lakásunkban, irodánkban. Ez korábban AP (access point) volt, amelynek feladata a kábelen érkező kapcsolat rádiófrekvenciássá alakítása. Manapság inkább routereket alkalmaznak, amelyek több funkcióval is bírnak, a wifi hálózatot alhálózattá is alakítják, tűzfallal rendelkeznek, stb.

A wifi eszközök hatóköre véges és zárt térben jelentősen befolyásolja a falak anyaga, vastagsága. Ha nem elég egy eszköz az épület ellátásra, akkor Range Extender-t alkalmaznak, ami leegyszerűsítve átjátszóként fogható fel. Ezekhez nem kell kábelt húzni, falat vésni, a meglévő jelet erősítik föl, ezzel kapcsolódnak access point-hoz, vagy router-hez. 

A laptopok után következtek a tabletek és az okostelefonok. Ezek ugyan ezt a technológiát használják és/vagy a mobilinternetet, amelyet a mobiltelefonos szolgáltatóknál fizethetünk elő. Ez drágább a vezetékes szolgáltatásnál és általában lassúbb is. Ennek megfelelően célszerű a telefonunkat úgy beállítani, hogy a nagy adatforgalmat generáló alkalmazások, frissítések a wifit használják.

A wifi kapcsolatra több szabvány született, ahogy a technika és az igények fejlődtek. Fontos, hogy ezeket az access point vagy router, illetve a kliens oldalán is azonosra kell beállítani, célszerűen a legújabb közös szabványra. 

IEEEszabványMegjelenés idejeMűködési frekvencia (GHz)Sebesség (jellemző) (Mbit/s)Sebesség (maximális) (Mbit/s)Hatótávolság beltéren (méter)Hatótávolság kültéren (méter)
Eredeti 802.11 1997 2,4 0,9 2 ~20 ~100
802.11a 1999 5 23 54 ~35 ~120
802.11b 1999 2,4 4,3 11 ~38 ~140
802.11g 2003 2,4 19 54 ~38 ~140
802.11y 2008 3,7 23 54 ~50 ~5000
802.11n 2009 2,4 / 5 74 600 ~70 ~250
802.11ac 2013 5 500 1300 ~140 ~350

Wifi szabványok (forrás: wikipedia.org)

A jeleket mindenki megkapja, azért a titkosítás biztosítja, hogy ne hallgassák le a kommunikációt. Ebben a WEP, majd a WPA és később a WPA2 szabványok segítenek. Ezeket a titkosításokat szintén a routeren kell beállítani. Azt sem szeretnénk, hogy bárki használja a hozzáférésünket, ezért jelszót is beállítunk a routeren. Van más megoldás is az illetéktelenek kizárására, a mac adress filtering. Ez arra épül, hogy minden eszköznek van gyárilag egy címe, ami egy számsor, amivel azonosítható. A routerekben, vagy központilag létrehozhatunk egy listát, ami tartalmazza a kapcsolódásra jogosult eszközök mac címét. Ez lehetetlenné teszi, hogy valaki a jelszót megtudva kapcsolódjon, csak a rendszergazda vezetékes kapcsolaton keresztül tudja ezt a listát módosítani.

A mobil eszközök földrajzi elhelyezkedése két féle módon is meghatározható. Az egyik a hálózathoz való kapcsolódás helye, amit aktív wifi mellett több program is használ. Ilyenek a Google Térkép, és az időjárás programok. Ez a helymeghatározás nem pontos, de a célnak általában megfelel. A telefonok, és  mobilinternet eszközök a mobil hálózat cellainformációi alapján határozzák meg az eszköz helyét. Ez is több méteres eltérésekkel működik. A legpontosabb a GPS, ami több mobil eszközben megtalálható. Telefonokban nagyon elterjedt, de tabletekben is előfordul. A helymeghatározás pontossága akár 1 méteren belül is lehet, de függ a chip minőségétől is. A technológia csak akkor működik, ha készülék "látja"  a műholdakat. Ez szabad térben általában jó, de a magas házak, hegyek akadályt képeznek. Ha beborul. akkor is romlik a vétel, épületekben pedig megszűnik a jel. Esélyünk csak ablaknál van az újabb kapcsolódásra.

A helymeghatározás nagyon hasznos lehet, mert az alkalmazások az adott pozíció alapján jelenítenek meg adatokat. Az időjárás előrejelzést a pozíciónk szerint kapjuk, éttermeket, programokat is a közeli helyeken fog ajánlani a térkép, vagy más alkalmazás. A szülők nyomon tudják követni gyermekeiket, ha telepítik az ehhez szükséges alkalmazást. Segítségkérésnél is jól jön a mentőknek, ha tudják a pozíciónkat.

A sportban is hasznos. Vannak olyan alkalmazások, amelyekkel a napi megtett távolságon túl a pontos útvonal is követhető, a maximális sebességekkel, emelkedőkkel, elégetett kalóriákkal. Kiegészítő berendezéssel a sportoló pulzusát is tudja rögzíteni, amit össze lehet vetni a terheléssel.

A mobil eszközök helymeghatározása kikapcsolható, amivel elkerülhetjük, hogy lebukjunk, merre járunk. A helyünket megjelenítő alkalmazások, közösségi oldalak is tartalmaznak ilyen beállításokat, legyünk óvatosak. Az eszközök segítségével készült fotókba is bekerül a földrajzi koordinátánk, és a készítés ideje. Ezzel is számoljunk, nehogy hazugságon érjenek.

A mobil eszközök egymáshoz és kiegészítőikhez (pl. fülhallgató) való kapcsolódásra hozták létre a Bluetooth kapcsolati szabványt. Ez szintén rádiófrekvenciás kapcsolat, de hatótávolsága néhány méter. A fejlődés több verziót termelt. Jelenleg a 4.0 a legmagasabb verziószám, de még sok eszköz csak a 3.0, vagy a 2.0 verziót tudja alkalmazni. Az egyszerű kihangosítóknál nincs is szükség másra, de például az okosórák többsége már csak a 4.0 verzióval kapcsolódik. Ha eszközt választunk, ezt egyeztetnünk kell.

A tabletek és okostelefonok az asztali gépektől és a laptopoktól eltérő operációs rendszereket futtatnak. Ma a legelterjedtebb az Android az iOS, és a Windows Mobile. Ezekre a programokat az operációs rendszerhez tartozó alkalmazás áruházból tudjuk letölteni. Egy részük ingyenes, másik részükért fizetni kell. Azt érdemes figyelni milyen adatainkat használja az alkalmazás, milyen jogokat kap az eszközön. Ezt a 4-es Androidnál jól kontroll alatt tarthatjuk. Amelyik alkalmazás megítélésünk szerint olyan adatokat is igényel, amire nincs szüksége a működéséhez, akkor azt ne telepítsük, keressünk másikat hasonló funkciókkal.

Alkalmazások biztonsági kontrollja Android 4.2-ben

Feladat

Keresse meg telefonjának beállításai közt a WiFi, a Bluetooth beállításokat és a ki- és bekapcsolás legegyszerűbb módját!

Ha okostelefonja van, akkor nézze meg, milyen lehetőségei vannak az alkalmazások biztonsági kontrolljára!