Skip navigation

Fényforrások

A fényforrás lehet természetes és mesterséges. Az előbbi a napfényt jelenti, amely általában elég erős a felvételek készítéséhez, viszont színe változó. A felkelő nap fénye sárgás, majd napközben fehér, de ha beborul, szürkés-kékes. A napnyugta ismét sárga fényeket ad, ami egészen a narancssárga, vörös színig változik. Mi viszont azt szeretnénk, hogy a felvételeken olyan színűek legyenek a tárgyak és az emberek, amilyenek napközben. Ennek a problémának a megoldására létrehozták a színhőmérséklet skálát, ami egy Kelvin skála. 

A fehér 5500K, ez a napfény napközben. 6500K az árnyékban, ködben lehet a fény. Alkonyatkor elkezd csökkenni és végigjárja a skála alacsonyabb értékeit, miközben intenzitása is csökken.

A mesterséges fények is besorolhatók erre a skálára. A ma használatos halogén izzók és a melegfényű fénycsövek  3200K körüli fényt bocsátanak ki. A régi izzók  2900K körüliek, a gyertya 1800K. Vannak hideg fényű fénycsövek és LED fényforrások. Ezek 6000K körüli színhőmérsékletet adnak.

Vannak speciálisan a fényképezés és a videózás számára készült fényforrások. A vaku többnyire be is van építve a gépünkbe. Ennek fénye 5600K szokott lenni, ami azért nagyon jó, mert a napfényhez tudjuk kiegészítő, derítő fényként használni.

A videózáshoz állandó fényű fényforrás kell, ezért  kameralámpákat  használnak. Ezek fényének színhőmérséklete általában szintén 5500K körüli, de előtétekkel változtatható, hogy a hely alapmegvilágításához igazítani lehessen.

A stúdiók világításába nem megyünk bele, mert nem célunk professzionális fotográfusok képzése.