Skip navigation

Online banking

A banki sorbaállásnál nincs bosszantóbb. Ráadásul a tevékenységeket a mi kérésünk alapján a banki ügyintéző számítógépen végzi. Ezt lehet, hogy mi is el tudjuk végezni otthonról. Igen, technikailag ez így is van, de kérdés, hogy ki ül a gépnél. Hogyan lehet biztosítani, hogy a pénzünkhöz csak mi férjünk hozzá, más ne? Ha ezt meg tudjuk oldani, akkor akár otthonról is intézhetjük az ügyeinket. 

A bankok az elektronikus megoldásokat először telefonvonalon oldották meg. Saját kliensprogramjuk volt, és ez gondoskodott a vonal titkosságáról és a többszintű jelszó a személyek azonosításáról. Egy jelszó a belépéshez kellett és egy másik az utalások teljesítéséhez. A kettőnek pedig különbözni kellett. Volt olyan bank, amelyik hardveres védelmet alkalmazott. Egy chipkártyát és olvasót adott, ami a belépési jelszót helyettesítette.

Az internet térhódításával szükségessé vált a technológia áthelyezése. A mai kliens megoldások web alapúak. Ezt az tette lehetővé, hogy megszülettek azok a biztonsági megoldások, amelyek a szabályok betartása mellett elővigyázatosan használva megóvják a bankszámlánkat az illetéktelenektől. Egyik ilyen fontos biztonsági elem a weboldal tanúsítványa. Ha nem látjuk a https-t a címsor elején és a hitelesség visszaigazolását (böngészőnként különböző), akkor nem szabad elkezdeni a bejelentkezést!

Az OTP Bank hiteles oldala. A https előtt a zöld mező jelzi, hogy a tanúsítványa rendben van.

A másik biztonsági elem a jelszó. Egyes bankok egy újabb elemként hitelesítő sms-t is küldenek, amelyben pin-kódot kapunk, amit be kell írni. Ez néhány percen belül lejár, tehát később nem lehet használni bejelentkezésre.  Létezik még a mobiltoken, mint megoldás, amikor az okostelefonra telepített és regisztrált programmal kell előállítani a szintén rövid életű belépési pin-kódot. Ez olcsóbb, mert nem kell az sms díját kifizetni a banknak, viszont a telefonunknak rendelkezésre kell állnia. Ha készüléket cserélünk, akkor újra kell telepíteni a programot és kezdhetjük elölről a regisztrációját a bankban.

A banki oldal belépési azonosítóit el lehet lopni. Ezért soha ne bankoljunk közösség által használt számítógépről (internet kávézó, stb.), és mindig ügyeljünk arra, hogy a hátunk mögött ne álljon senki, aki megfigyelné a belépési adatainkat. Célszerű előfizetni a banknál a belépésről értesítő sms-re, mert akkor még időben közbe tudunk lépni, ha idegen használja az azonosítónkat.

Feladat

Ha még nem használt internetes banki szolgáltatást, nézze meg az OTP demóját:

https://www.otpbank.hu/static/portal/sw/flash/Demo_Hazibank_HUN/HB_demo.html

vagy próbálja ki a Raiffeisen demó programját:

https://direktnet.raiffeisen.hu/rai/direktnet/home.do