Skip navigation

Objektívek

Mint az előbbiekben láttuk, a fókusztávolság fontos jellemzője az objektíveknek. Nem csak a mélységélességre van hatással, hanem a látószögre is, ami az érzékelő méretével közösen határozza meg a rögzítésre kerülő kép kivágását.

Gyújtótávolság és látószög kapcsolata
forrás: fotozz-alkoss.info

Ha kicsi a gyújtótávolság (fókusztávolság), akkor nagy a látószög, sok minden belefér a képkivágásba. Ha nagy a gyújtótávolság, akkor kicsi a látószög és kevés dolog fér bele a képkivágásba. Hogy pontosan mennyi, az attól is függ, hogy mekkora az érzékelő a gépünkben. Ha nagy az érzékelő, akkor több kerül rögzítésre, ha kicsi, akkor kevesebb fér rá az objektív által alkotott képből. Hogy mégis rendet tudjunk tenni a kérdésben, az objektíveket a 35mm-es egyenértéken kezeljük. Ez azt jelenti, hogy a valaha népszerű Leica film méretére vetítve jellemezzük, ami ma a full-frame érzékelő méretének felel meg.

Objektívek csoportosítása a következő módon történik:

—Nagylátószög (kis gyújtótávolság)
—24 – 38 mm
—Normál (közepes gyújtótávolság)
—40 –60 mm
—Teleobjektív (nagy gyújtótávolság)
—75 – 350 mm

A konstrukció szerint lehet:

  • —Állandó gyújtótávolságú (fix)
  • —Változtatható gyújtótávolságú (zoom)

Bár sokat fejlődött a zoom objektívek csoportja, a jobb minőségű, részletgazdagabb képet a fix gyújtótávolságú objektívektől várhatjuk. A fényerejük is nagyobb, tehát ha le tudunk mondani a zoom-olás kényelméről, akkor ez a jobb választás.

A látószög változtatása nem csak a képkivágásra van hatással. A perspektíva is megváltozik. Nagylátószögű objektív erősíti a perspektivikus torzulást, a távolabb lévő tárgyak aránytalanul kisebbnek, távolibbnak látszanak, míg a közeliek aránytalanul nagyobbnak. Ez általában előnytelen, főleg emberek fényképezésénél.

A teleobjektív ellenben, csökkenti a perspektívát, a távoli tárgyak, személyek közelibbnek látszanak a valóságnál. Ezt érdemes figyelembe venni, ha például labdajátékok elemzéséhez készítünk felvételeket. A másik játékos sokkal messzebb lehet, mint amit a képen látunk.

Minolta 50 mm-es fix gyújtótávolságú objektív, maximális blendenyílása 1,7

Sigma 70-300 mm-es gyújtótávolságú zoom objektív. Maximális blendenyílás 4(70mm-nél)-5,6(300mm-nél).

Vivitar 28-105 mm-es gyújtótávolságú zoom objektív

Feladat

A következő szimulátor program segítségével tesztelje a fókusztávolság élességre és perspektívára gyakorolt hatását!

1. Állítsa be a "Full shot" gombbal a teljes alakos kivágást 24mm-es, 55mm-es és 215mm-es gyújtótávolság mellett! Mekkorának és milyen távolinak látszik az épület a háttérben?

2. Készítsen virtuálisan fotósort különböző hátterekkel és személyekkel! Próbálja megtalálni az ideális beállításokat!

3. A fenti objektívek közül melyiket választaná a feladathoz?