Skip navigation

Bevezetés

Célok

Ez a digitális jegyzet nem adatbiztonsági szakemberek képzéséhez készült. Célja, hogy az informatikával kapcsolatba kerülő felhasználókat érzékenyítse a téma iránt. Ezen túlmenően azonban szeretnénk támpontokat, fogódzókat adni a további információ szerzéshez, az esetlegesen felmerülő problémákhoz.

A témákat a teljesség igénye nélkül úgy válogattuk, hogy a leggyakrabban felmerülő problémák szerepeljenek. Tettük ezt az informatika mai állása, mai tudásunk szerint. A terület olyan gyorsan fejlődik, változik, hogy mire Ön olvassa, egyes információk elavultak lehetnek, másokat meghaladta az idő. Abban azonban reménykedünk, hogy sikerül általános érvényű elveket bemutatni, amelyek alkalmasak a később keletkező problémák kezelésére is.

Előismeret

A jegyzet megértéséhez informatikai előismeretek szükségesek. Legalább szoftver-üzemeltető szintű előismeretet feltételezünk, de egyes részekhez előnyös a rendszergazdai ismeretek megléte. Ahol lehet, a vonatkozó feltételezett korábbi ismereteket más helyekről hivatkozni fogjuk.

Az "információ hatalom". Ezt mindenki hallotta már. Az is tanulta, hogy az információ az adatok értelmezésével keletkezik. Az adatokat a számítógépes rendszerekben tároljuk, ezzel segítve a gyors visszakeresést, a rendszerezést. Mára az emberiség tudásának nagyobb részét tárolták  ilyen digitalizált módon, sőt, el is érhetőek hálózatokban. A hálózatok viszont sok felhasználó számára érhetők el, ami az adatokhoz való hozzáférés szabályozásának kérdését vetik fel. 

A Tőzsdecápák című filmben hangzik el: "A legértékesebb dolog, amit ismerek, az az információ". Ezek után nem csoda, hogy a jelen embere számára az információ megszerzése és megvédése a drágakövekhez és a nemesfémekhez hasonlóan kiemelt törekvés lett. Az információk megszerzése, illetve megvédése a számítógép előtti korokban is feladat volt. Kiváló témául szolgált íróknak, filmeseknek a háborúkban végzett kémkedés. A hétköznapi ember azonban hajlamos megfeledkezni arról, hogy békeidőben is működik ez az "ipar", gondoljunk az ipari kémkedésre.

A számítógépek megjelenése, a hálózatok kiépítése jelentős változásokat hozott, ami az illetéktelen hozzáférés mellet az adatok fizikai védelmét is fontos feladattá tette. A tárolók tartalma nem csak úgy semmisülhet meg, hogy egy rosszindulatú támadással valaki távolról törli, hanem hardver hiba következtében is. Az adatbiztonsággal foglalkozó szakembereknek erre a problémára is megoldásokat kellett keresniük, sőt, az egyszerű felhasználóknak is. Nagyon kellemetlen, amikor egy szakdolgozat a beadás előtt néhány nappal egy merevlemez hiba miatt vész el. Tehát a probléma mindenkit érint. Mint látni fogjuk, szinte az összes témánkban érintve van minden felhasználó, bár lehet, hogy ezt ma még nem tudja. Ez a jegyzet azért készült, hogy felhívjuk a figyelmet a lehetséges problémákra és megoldási javaslatokat adjunk.