Skip navigation

Expozíciós értékek beállítása

Az exponálás azt jelenti, hogy fényt engedünk a fényképezőgépbe, ami nyomot hagy a filmen, vagy digitális gépnél az érzékelő lapkában. A jó minőségű képhez ennek a fénynek megfelelő mennyiségűnek kell lennie, sem kevesebbnek, sem többnek. Ha kevesebb, akkor alulexponált lesz a képünk, ha több, akkor túlexponált.

FOTÓ alul jól és túlexponált

A fény mennyiségét két szerkezettel tudjuk változtatni. Az egyik a blende, amivel a fény intenzitását változtatjuk. Ez egy olyan lamellás szerkezet, amivel a fény útját tudjuk szűkíteni.

forrás: wikimedia.org

Szabványos értékei vannak, amelyek közt a fény intenzitása felére csökken.

1,8;  2,8;  4;  5,6;  8;  11;  16

A másik szerkezet a zár. Ez felelős azért, hogy az érzékelőt megfelelő ideig érje a fény. A lépések itt is úgy vannak kialakítva, hogy a megvilágítási idő egy lépéssel a felére változzon.

1; 1/2; 1/4; 1/8; 1/15; 1/30; 1/60; 1/125; 1/250; 1/500; 1/1000 sec

Alapvetően 3 megvalósítása létezik. Az egyik a központi zár, amely régebben a nem tükörreflexes filmes gépeknél volt jellemző. A másik a redőnyzár, amely a tükörreflexes (SLR, DSLR) fényképezőgépek tipikus zárszerkezete. A harmadik az elektromos zár, ami az érzékelő vezérlésén alapul és nem tartalmaz mechanikai alkatrészt. Ez utóbbi található a legtöbb olcsó kompakt gépben és a mobiltelefonokban is.

Redőnyzár működése
forrás: agfoval-tablon.blogspot.hu

Fontos

Viszonossági szabály

Ez a szabály azt mondja ki, hogy ugyan azt a fénymennyiséget kapjuk, ha az expozíciós időt egy egységgel növeljük, és a blendét egy egységgel szűkítjük. Tehát például a következő expozíciós értékek ugyan azt a fénymennyiséget adják:

záridő  1/15 1/30 1/60 1/125 1/250
blende 11 8 5,6 4 2,8

Hogy mikor melyiket választjuk, arról a fényképezőgépek beállításánál majd bővebben szó lesz.

Internetes olvasnivaló