Skip navigation

Vírusok elleni védekezés

A vírusok a köztudatban tágan értelmezve minden káros programot jelentenek. Noha valójában vannak olyan programocskák, amik szintén kéretlenek, de nem károkozásra vannak programozva. Így hát válasszuk külön azokat, amik tényleg vírusok, terjednek, rejtőzködnek, kárt okoznak. Vannak kémprogramok, amelyek adatainkat igyekeznek megszerezni. Vannak trójaiak, amelyek valamilyen hasznos programnak néznek ki, valójában azonban a gépünkbe kerülve mást fognak tenni. Beszélhetnénk férgekről és egyebekről, de terjedelmi korlátok miatt nem részletezzük tovább.

A védelmi rendszerek fontosságáról beszéltünk már. Ezek a hivatlan programokat próbálják felismerni, illetve a víruszerű működést detektálják, amiről értesítést küldenek a felhasználónak. Ezt illik komolyan venni, mert a mai rendszerek ritkán jeleznek alaptalanul. A szokásos üzenetben a detektált jelenségen túl felkínálják a talált kórokozó karanténba helyezését, vagy törlését. A karantén lehetőséget nyújt további vizsgálatokra, viszont a károkozást elkerülhetjük. A vírusirtók gyártói igényt tartanak ezekre, hogy analizálhassák, esetleg új vírusokat ismerjenek meg.

A védekezés másik, talán még fontosabb módja a megelőzés. A következő szabályokat kell betartani és betartatni a kollégákkal:

Mindenki használjon ellenőrzött (jogtiszta) szoftvert

Ne töltsön le senki fölöslegesen újabb, a munkájához nem szükséges programot

Ne látogasson senki kockázatos weboldalakat

Ne nyisson meg senki kéretlen levélben kapott mellékletet, vagy linket

Ne tegyünk be a gépbe idegen helyről származó, nem ellenőrzött adathordozót

Rendszeresen futtassunk víruskeresőt

Privát adatokat, képeket, videókat ne tároljon senki a cég számítógépein.

Persze, ezek nem jelentenek teljes védelmet, de általában az emberi tényezőket használják fel a támadók a bejutásra informatikai rendszerünkbe. A vírusvédelmi rendszerek sem 100%-osan védenek, ezért mindenképpen szükség van a szabályok betartására.