Skip navigation

Kliensek biztonsága

A felhasználók többsége valamilyen kliens gép előtt ül és fogalma sincs arról, milyen szerverhez kapcsolódik, milyen adatok áramolnak gépe és a szerver közt. Ez természetes is, hiszen az informatikai fejlesztések egyik célja, hogy a felhasználók különleges ismeretek nélkül is tudják kezelni a rendszereket. Azonban a felelősségük ettől függetlenül él. Nem teheti meg egy kolléga, hogy a teljes hálózatot lefertőzi vírussal. A jelszavát is őriznie kell, nehogy illetéktelen kézbe jutva a céges rendszerbe az ő azonosítójával idegenek lépjenek be. Éppen ezért néhány fontos dolgot mindenkinek tudnia kell.

1. Nagyon fontos, hogy gépünket jelszóval védjük. Fokozottan igaz ez laptopra, egyéb mobil eszközre, hiszen az könnyebben kerülhet illetéktelenek kezébe. 

2. Ha többen is használják a gépet, akkor külön felhasználónevet kapjanak. Ezzel külön mappát is kapnak a felhasználói fájloknak és a hálózaton is külön fiókot használnak.

3. A felhasználók jogosultsági szintjét is be kell állítani. Nem célszerű mindenkinek rendszergazda jogokat adni, hiszen ez több ismeretet feltételez és több felelősséggel is jár. Csak az kapjon ilyet, aki képes ennek megfelelő szaktudással és felelősséggel tevékenykedni. Praktikusan az általános iskolás fiam ne kapjon ilyet, mert bár ismeretei lehet, hogy meghaladják a szülőét, felelősségtudata nem elég fejlett. Előfordulhat, hogy apu másnap nem ismer a gépére, mert úgy átállította a  megjelenést, teljes jóindulattal.

4. Kapcsoljuk be a tűzfalat. Ugyan a Windows szoftveres tűzfalat tartalmaz, ami nem olyan hatékony, mint a hardveres, mégis több a semminél.

5. Alkalmazzunk vírusvédelmi rendszert. Vannak kiváló ingyenes szoftverek is, nem feltétlen a legdrágábbat kell beszerezni. Cégek általában olyan rendszereket vásárolnak, amely globális megoldást ad, ekkor ennek a kliens oldali verzióját kell telepíteni a felhasználó gépére. Végezzük el időnként a víruskeresést egész gépünkre! Ezt általában a keresők fel is ajánlják. Többen ezt elmulasztják, mert ez lassítja a gépet. Célszerű olyankorra időzíteni, amikor nem dolgozunk a gépen, például ebédidőre.

6. Frissítsük a szoftvereket rendszeresen. Bár erről később szó lesz, már most megjegyezzük, hogy a windows és a vírusvédelem frissítése különösen fontos. Az operációs rendszerben időnként találnak hibákat, biztonsági réseket, amiket a frissítésekkel javítanak. A víruskeresőket pedig a frissítésekkel alkalmassá teszik az újabb vírusok felismerésére.

7. Állítsuk be a csökkentett módot. A gépünket időnként elhagyjuk. Ilyenkor bárki megnézheti, mi van a képernyőn, ami kellemetlen lehet és az adatvédelem szempontjából is aggályos. Állítsuk be a képernyővédőt! Az energiatakarékosság jegyében módunk van a képernyő kikapcsolására is, illetve alvó állapot bekapcsolására. Az előbb leírt 3 lehetőség bármelyikéből való visszatérést köthetjük jelszóhoz, így illetéktelenek nem férnek a gépünkhöz távollétünk alatt. Arra célszerű figyelni, hogy nem mindegyik program kedveli az alvó állapotot, hibákat okozhat a futásuk során. A hálózatban, főként webes felületen működő programok kiléptethetnek, így adataink elveszhetnek, ha nem mentettük őket.

Feladat

Vizsgálja meg, az Ön gépe hány pontban felel meg az előbb leírtaknak!

Hány pontban fog változtatni a beállításokon?