Skip navigation

Digitális fényképek fájlformátumai

A fájlformátum választásának szempontjai lehetnek az eredeti színárnyalatok megőrzése, a részletgazdagság megőrzése (veszteségmentes tárolás), illetve a további felhasználás szempontjai. Ha például Internetre szánjuk a képet, akkor a kis fájlméret a követelmény, nagy pixelszámra nincs szükség. Ha viszont nyomtatni szeretnénk, akkor minél nagyobb pixelszámot kell megőrizni, és számolni kell azzal is, hogy a az RGB színrendszerben készült (editált) képet CMYK színrendszerben fogjuk viszontlátni.

A következőkben a PC-s környezetben legelterjedtebb formátumokat mutatjuk be.

TIFF: ez a fájlformátum platformfüggetlen. Tömörítés nélkül tárol 1-24 bites színmélységű, azaz fekete-fehér, szürkeárnyalatos és színes képeket. Már létezik veszteségmentes tömörített (LZW) és több lapos verzió is. Ezeket viszont nem minden megjelenítő program tudja kezelni.

A fájlformátumot szkennerek és grafikus programok egyaránt használják. Régebbi fényképezőgépekben ez volt a veszteségmentes tárolási lehetőség. 

A RAW feldolgozás nélküli fájltípus. Ez azt jelenti, hogy az illető képalkotó eszköz érzékelőjéről származó előfeldolgozott jelet tárolja. Leginkább a professzionális digitális fényképezőgépek használják a fotók veszteségmentes rögzítésére. Nem egységes formátum, ezért a fájl megnyitásához az adott modell raw formátumát kezelni képes plug-in szükséges.

A széles körben használt JPG formátum veszteséggel tömörített képadatokat tartalmaz. Előnye, hogy akár 1:15 arányban is képes tömöríteni, de ezzel a minőség is romlik. Fényképek tárolására használjuk, mert a szemünk a részletek csökkenését egy határig nem észleli. 

Ha jó gépünk van és szeretnénk utófeldolgozásra alkalmas képet rögzíteni, akkor RAW formátumot célszerű választani. Ha erre nincs mód, vagy gyorsan kell kész képeket produkálni, akkor a jpg is megfelel. Van lehetőség manapság arra is, hogy a gépünk RAW+JPG tárolást végezzen, de ezzel több helyet fog elfoglalni a memóriakártyán.

Ez a két fájlformátum nem csak a képet tudja tárolni, hanem rendezett szöveges információkat. Ezt nevezzük Exif adatoknak. A gépünk eltárolja az expozíciós adatokat, ha képes rá, akkor a gps koordinátákat, készítés idejét. Mi is írhatunk bele, például rögzíthetjük a szerző nevét, a jogokat, stb.