Skip navigation

3. A weblapkészítés háttere

Amikor egy weboldalt akarunk elkészíteni, a legfontosabb, hogy azt kell szem előtt tartani, nem az az oldal a sikeres, ami nekünk tetszik, hanem ami a felhasználóknak. Az a sikeres oldal, amit sokan látogatnak! Ez természetesen függ a tartalma minőségétől is, viszont számos olyan webfejlesztő feladat van, amelyet el kell végeznünk, mert meghatározzák az oldal hatékonyságát.

A weboldal a tartalom csomagolása. Egy rossz benyomású oldalról a felhasználók rossz tartalmat is feltételeznek. Átlagosan egy felhasználó 1-2 másodperc alatt eldönti, hogy egy oldal tetszik neki vagy nem. Nyilvánvalóan ezt nem a tartalmának a minősége alapján történik. Amikor szinte bármilyen információ rengeteg helyen található meg a weben, a felhasználóknak megvan az a szabadságuk, hogy válogassanak a weboldalak között. Elég beírni valamelyik keresőbe a kívánt kifejezést és választhatunk a sok találatból, hogy melyik oldalról is szerezzük be az információt. Egy weboldal akkor sikeres, ha a keresők megtalálják, a keresési eredménybe előre helyezik és a felhasználóknak tetszik eléggé, hogy ha már megnyitották, ezen az oldalon maradjanak és ide jöjjenek vissza később is. A legfontosabb dolog, hogy ezért a weboldal elkészítője legalább annyira felelős, mint a tartalom szerzője. Ezért fontos, hogy megfelelő szaktudással készítsük el a weboldalakat.

Egy weboldal elkészítése több jól körülhatárolható részfeladatból áll, amelyeket célszerű megfelelően, lépésről lépésre elvégezni, ha hatékonyan akarunk dolgozni. Ezek a fázisok általában egymást követik, természetesen átfedésekkel. Egy webes fejlesztéssel foglalkozó cégnél ezeket nem is feltétlenül egy alkalmazott végzi, amiből érezhető, hogy ezek mindegyike szaktudást igényel. A lépések a következők:

  1. Specifikáció készítése
  2. Tervezés
  3. Előkészítés, forrásanyagok előállítása
  4. Elkészítés
  5. Publikálás

Természetesen az egyes tevékenységeket másképp is tudjuk lépésekbe sorolni, de a folyamat viszonylag általánosnak mondható.