Skip navigation

Szoftverek biztonsági kérdései

A mindennapi élet során számtalan szoftvert használunk. Ezek jelentős részét vásároljuk, ezek a kereskedelmi szoftverek. Lehetnek úgynevezett "dobozos" szoftverek, amelyeket a bolt polcáról tudunk levenni, de lehetnek interneten vásároltak is, amelyeket le kell tölteni valamilyen címről. Amikor ezeket futtatjuk, megbízunk bennük, tehát nem feltételezzük, hogy mások, mint aminek árulták őket és esetleg kárt fognak okozni a számítógépünkben. Ezek mögött általában cégek állnak, amelyeknek az elérhetőségét meg is találjuk a honlapjukon.

Lehetnek ingyenes szoftverek, amelyeket lelkes programozók díjtalanul adnak másoknak. Ezek közül sajnos előfordulhat, hogy nem jószándékúak, a szoftver telepítés után kémkedést kezd, vagy kárt okoz gépünkben. Érdemes utánanézni mielőtt telepítjük, milyen véleményeket találunk az ilyen programról, mielőtt letöltjük, Célszerű vírusellenőrzésnek is alávetni a telepítés előtt. 

Sokan szeretnék megspórolni a kereskedelmi programok árát és feltört verziókat töltenek le erre szakosodott oldalakról. Ennek nagy kockázata van, hiszen a programba belenyúltak, ami alapvetően is okozhat hibás működést. Előfordult már olyan eset is, amikor a feltörést végző programozó kémprogrammal is megtoldotta a népszerű programot és úgy töltötte fel egy letöltő honlapra. 

A programok szellemi termékek, így szerzői jogvédelem illeti meg őket. Az illegális másolásuk bűncselekmény, a felhasználó biztonsági másolatot készíthet saját magának, de másnak nem adhatja oda.