Skip navigation

Hang és videó kapcsolat

Az ember régi vágya, hogy telefonálás közben lássa is a beszélgetőtársat. Erre a AT&T, a Bell laboratórium a 20. század közepe óta folytatott kutatásokat és a hagyományos telefonvonalakon képzelték el ezt megvalósítani. A történet végül az interneten ért véget és a 21. századra megszülettek azok a protokolok, azok az alkalmazások, amelyekkel ez lehetséges. 

Talán legismertebb a Skype, amely szöveges csevegésen túl először biztosított akusztikus, majd videó kapcsolatot a két fél közt. A fejlesztés folytatásaként lehetővé vált több partner bevonása a beszélgetésbe. Oktatási alkalmazását segíti, hogy képernyőnket is megoszthatjuk partnereinkkel.

A versenytársak gyorsan felzárkóztak. A Google a Hangouts, a Facebook a Chat alkalmazásával igyekezett beszállni ebbe a fejlesztésbe. Megjelentek a konkurensek is, amelyek népszerűsége nem éri el az előbbiekét, de figyelemre méltó szolgáltatásaik miatt esetleg érdemes őket választani. Ők a Viber, a Rynga, a WhatsApp.

Ezek az a cégek azzal is igyekeznek felhasználókat toborozni, hogy olcsó telefonhívásokat lehet rajtuk keresztül bonyolítani. Ez nemzetközi hívásoknál jelentős megtakarítást eredményezhet. Többük képes SMS küldésére is, ami a kedvező ár mellett megkíméli a felhasználót a telefonon nem túl kényelmes gépeléstől.

Természetesen mindnek létezik mobileszközre írt alkalmazása is, tehát az állandó kapcsolattartás megvalósulhat ezeken túl is.

A populáris hang és videó átvitel előtt jöttek létre a videokonferencia rendszerek. Ezek korábban speciális hardvereken működtek és bérelt vonalat használtak a sávszélesség biztosítására. A korábban tárgyaltaktól abban különböztek ezek, hogy alapvetően több helyszín összekapcsolását tették lehetővé úgy, hogy az előadó is és a prezentációja is egyszerre látszódjék. Ez több monitor egyidejű alkalmazást tette szükségessé.

Ma már erre drága és bonyolult felszerelésre nincs feltétlenül szükség. Bár a kliensek felszereltsége és sávszélessége változó, a szolgáltatásokat meg lehet valósítani webkamerával és a mikrofonos fejhallgatóval is. A megvalósításra a Skype, vagy Gogole Hangouts is alkalmas. A videokonferenciára készített alkalmazások és szolgáltatók közül választhatunk. A Cisco a TelePresence nevűt kínálja, de találhatunk másokat is a piacon.

A weben létrehozott szemináriumot a két szó összevonásával webinárumnak nevezzük. Segítségével oktatások, tanácskozások valósíthatók meg anélkül, hogy utazni kéne. Erre is léteznek célszoftverek, akár ingyenesek is. Ilyen a BigBlueButton, amely kifejezetten oktatási célokra jött létre és integrálható Moodle-be is.

BigBlueButton képernyője 
forrás: bigbluebutton.org

Azt is megtehetjük ma már, hogy online közvetítést biztosítunk egy rendezvényről, konferenciáról. Felvehetünk előadást, majd közzé tehetjük. Nem kell más, mint egy webkamera, mikrofon és internet kapcsolat. A ustream.tv segítségével online streamelhetünk, rögzíthetünk és közzétehetünk.