Skip navigation

Levelezés

Előismeret

A levelezésről szóló részhez feltételezzük, hogy ismeri az e-mail működését. Ha úgy ítéli meg, hogy szüksége van rá, ismételje át itt

Ez az egyik legrégebbi szolgáltatás, bár mára kissé átalakult a használata. Korábban levelező kliensen keresztül használták, ma már inkább a webes felületet kedvelik a felhasználók. A kliensen keresztüli használatnak megvolt az az előnye, hogy offline is lehetett levelet írni és a régieket olvasni. A webes felületen csak akkor működik, ha van élő internet kapcsolatunk. Vagy mégse? 

A Gmail offline elérésre létrehozta az Offline Gmail-t, ami lehetővé teszi, hogy internet kapcsolat nélkül is olvassuk a már letöltött leveleinket, vagy újakat írjunk.

Az Offline Gmail képernyője

Visszatérve a levelező kliensekre, emlékezzünk meg a Microsoft Outlook-ról, amelyet az Office-hoz adtak. De népszerű volt a Mozilla Thunderbird is. Ezeken kívül is ezernyi jobb-rosszabb fejlesztés volt. A mobileszközök elterjedésével ismét előkerült az offline levelezés szükségessége. A letölthető levelező alkalmazások tulajdonképpen offline kliensek, nem kell interneten lógni a levelek írásához, olvasásához.

A kezdetekkor nem is volt olyan egyszerű e-mail címhez jutni. Általában a szolgáltatótól kaptunk, ahol előfizetésünk volt. Ma már könnyű regisztrálni, de vajon ez könnyebbség? Időben mindenképpen. Gondoljunk bele abba, hogy a leveleink annak a magáncégnek a szerverén lesznek, amelyen ingyenesen regisztráltunk. A szolgáltatás milyenségén kívül két probléma:

1. A levelezést technikailag úgy találták ki, hogy a szerveren szöveges fájlok formájában, titkosítás nélkül pihennek. Ennek megfelelően a cég rendszergazdája az bármikor elolvashatja, a visszatartó erő a morál.

2. A szolgáltatásért valamivel fizetnünk kell. Ez általában az, hogy reklámokat kell elviselni a felületen, rosszabb esetben a szolgáltató reklám leveleket küld nekünk. A reklámoztatók fizetik az általunk igénybe vett szolgáltatás költségeit.

Szerencsére a jelenlegi szolgáltatók profi szakembereket alkalmaznak, ezért kicsi a valószínűsége, hogy külső támadással szerzik meg a levelezésünket, vagy vírusfertőzés éri a fiókunkat. Bár ez is előfordult már, amivel az összes levelünket és címlistánkat elveszíthetjük. Lehet, hogy mégis van létjogosultsága a levelező kliensnek?

Feladat

Nézze meg, az Ön által használt levelező rendszerben van-e lehetőség levelező kliens használatára (van-e pop3+smtp, vagy imap hozzáférés)?

Van esetleg archívum letöltési lehetőség?

Van-e címtár export/import?