Skip navigation

Camera Obscura

Előismeret

A következőkben építünk az alapvető fénytani ismeretekre. Ha ehhez szüksége van ismétlésre ezt javasoljuk:

http://www.vilaglex.hu/Lexikon/Html/Feny.htm

A képalkotás nem más, mint a tárgyakról, élőlényekről visszaverődő fény rögzítése. Fény hiányában nem látunk, tehát a munkánkhoz a legfontosabb feltétel a fény biztosítása. Ez általában a Napból származik, de zárt térben, vagy napnyugta után szükséges mesterséges fényforrás használata. 

A második fontos tényező az eszköz, amivel a fényt csapdába ejtjük. A régmúlt időkben is használtak egy eszközt, ami képalkotásra alkalmas (rögzítésre nem). Ez a camera obscura, másnéven lyukkamera. 

Mint látható, fordított állású képet ad a világról, ami ráadásul még életlen is. Korábban arra használták, hogy nem túl tehetséges festők a keletkezett képet átrajzolva valósághű képet készítsenek.

A fényerő és az élesség javítására a lyukba lencsét helyeztek el, így tulajdonképpen létrejött a később használatos fényképezőgép. Optikai szempontból legalább is. Hiszen még nincs rögzítés, ami nélkül az egész csak vásári szenzáció volt.

Az viszont tény, hogy ha megszületik a fényérzékeny film, majd az érzékelő lapka, már csak bele kell helyezni. Ha megfigyeljük, a szerkezet nagyon hasonlít az emberi szemre!

forrás: borja-art.weebly.com

Készítsünk lyukkamerát!