Skip navigation

A legjellemzőbb sajátosság elve

  • A legjellemzőbb sajátosság elve azt jelenti, hogy a mozgások megnevezésénél nem szükséges annak összes tulajdonságát, jellemzőit felsorolni, elegendő csak a megkülönböztető és eltérő jegyeket megjelölni.
  • A test és a végtagok mozgásának irányát nem szükséges megadni, ha azt a legrövidebb úton hajtjuk végre.(Pl. mélytartásból karlendítés magastartásba mozdulatnál felesleges az „előre” irányt megjelölni, mivel ez a legrövidebb végrehajtási mód. Ha ettől eltér, akkor azonban meg kell határozni az eltérő irányt pl. mélytartásból karlendítés oldalt magastartásba)
  • Mindkét karral vagy mindkét lábbal végrehajtott mozgásoknál nem szükséges a többes számhasználata, vagy a „páros” megjelölés, de ha csak az egyik végtaggal végezzük a mozgást, akkor meg kell nevezni azt a végtagot, amelyikkel az elmozdulás történik. (pl. jobb láblendítés előre vagy bal karkörzés hátra stb.)
  • A gyakorlatok meghatározásában az általános, a magától értetődő tulajdonságokat nem kell megnevezni.(Például: terpeszállás magastartás helyzetben felesleges a nyújtott kart megnevezni, vagy azt, hogy vállszélességű a terpesz, ill. azt sem, hogy a tenyerek nyújtott ujjakkal egymás felé néznek, mivel ezek megszokottak, elfogadottak.)
  • A kar/lábkörzéseket vagy a kar/láblendítéseket egyértelműen nyújtott karral/lábbal kell végrehajtani, és nem kell külön meghatározni a tempóját sem, mivel a lendítés, illetve a körzés kifejezésben benne van, hogy a mozgást lendületesen, élénk tempóban szükséges végrehajtani.
  • Ha a gyakorlatban a karral vagy lábbal egymás után végzünk mozgást felváltva, akkor a „váltogatott” kifejezést használhatjuk.(Pl. váltogatott karlendítés előre.)
  • A fogásmódot csak akkor szükséges megnevezni, ha az a megszokottól eltér, nem jellemző a szerre.(pl. tornabotnál, bordásfalnál a legjellemzőbb fogásmód a felső madárfogás). Ha ettől eltérő a fogásmód, akkor meg kell határozni (pl.: bordásfalon mellső függés alsó madárfogással).
  • A testnek a szerhez való viszonyát is csak akkor kell pontosan megjelölni, ha az az adott szerre nem jellemző (pl. bordásfalnál a mellső oldalállás a megszokott, elegendő, ha csak azt mondjuk, hogy oldalállás a bordásfalnál).