Skip navigation

Babzsák gyakorlatok

Az óvodások és kisiskolások jellemző, és kedvelt kéziszere a babzsák. Általában házilag készítik, ezért igazi szín kavalkádot visznek a foglalkozásokba.

A leginkább babbal töltött textilzsákok könnyűek, fejre, hátra, lábfejre, térd és boka közé helyezhetőek, jól formálhatóak, csúsztathatóak, dobhatóak.

Az eszközöket foglalkozás előtt mindig ellenőrizzük le, készítsük elő, tegyük hálóba, zsámolyba, padra, hogy jól hozzáférhető helyen legyenek. Kiosztásuk történhet helyben és menet közben. Amennyiben a babzsákok otthon készültek, engedjük a gyerekeknek, hogy a sajátjukat használják.

Határozzuk meg az egységes hordmódot, pl.: bal kézben, mélytartásban vigyék azt. Fontos, hogy a tanítónál, tanárnál is mindig legyen babzsák a gyakorlatok bemutatásához.

A babzsák gyakorlatokhoz a szabadgyakorlatoknál említett alakzatokban állíthatjuk fel a gyerekeket.

Csak olyan mozgásformákat alkalmazhatunk a babzsák gyakorlatokban, melyeket jártasságszinten már elsajátítottak a tanulók a szabadgyakorlatok révén. Különösen a koordinációs képességek fejlesztésére használjuk a babzsákokat, de ne hagyjuk ki az utánzó, játékos, versengő gyakorlatokat sem, amelyekkel igen változatossá, élvezetessé tehetjük foglalkozásainkat. A babzsák csúsztatásokat, dobásokat szinte mindig iktassuk be a foglalkozások anyagába, és feltétlen alkalmazzunk testtartásjavító hatású feladatokat is.( fejre tett babzsákkal )amikor babzsák gyakorlatokat végeztetünk. Ezeket egyénileg, párokban és csoportokban gyakoroltathatjuk.

A balesetveszélyre feltétlenül hívjuk fel a figyelmet, hiszen a babzsákra lépés elcsúszást, a váratlan, nagy erejű dobások fájdalmat, sérülést okozhatnak. (13. táblázat)