Skip navigation

Köredzés

A köredzés egyre népszerűbb edzésmódszer, amelyet testnevelés órákon és bármely egyéb sportfoglalkozáson, gyakran alkalmaznak sokoldalúsága miatt a gyakorló testnevelők, edzők. A köredzés célja a légző- és szív-keringési rendszer fejlesztése, a nagy izomcsoportok foglalkoztatása, illetve az általános fittség növelése. Nagyfokú hatékonysága miatt a versenysportolók az alapozás időszakában gyakran használják a kondíció növelésére, a képességek fejlesztésére. A köredzés elnevezése onnan ered, hogy a gyakorlatokat, egy körben helyezték el és ezeken meghatározott ideig, meghatározott sorrendben hajtották végre a feladatokat, vagyis pihenő nélkül körben haladtak. 

A köredzés előnye, hogy nagyon időtakarékos edzésmódszer, kiválóan fejleszti a motoros képességeket és nem utolsó sorban, hogy eltérő kondíciójú emberek is végezhetik egyszerre. Végezhető saját testsúllyal, de érdekesebbé, intenzívebbé tehető eszközök felhasználásával, például babzsák, kézi súlyzó, medicinlabda, zsámoly vagy bordásfal. 
A köredzés állomásait különböző jellegű gyakorlatokból állíthatjuk össze, amelyeket előre meghatározott állomásokon, meghatározott ideig végzünk, edzettségtől, gyakorlattól függően. Ha végrehajtottuk az állomások feladatait, vagyis körbe érünk, akkor az új körben vagy megismételjük az előző kör gyakorlatait, vagy új gyakorlatok következnek. A körök száma függ attól, hogy mennyi gyakorlatot tartalmaz egy kör. A feladatok száma az életkor, ill. az előképzettség előre haladtával növekedhet. A körök között, edzettségtől függően 1-3 perc pihenőt tarthatunk. Célszerű, ha ezt az időt nyújtó gyakorlatokkal töltjük ki. 
A gyakorlatokat folyamatosan változtatni, nehezíteni kell, hiszen a szervezet nagyon hamar adaptálódik, alkalmazkodik. Nehezíthetjük edzést azáltal, hogy több gyakorlatot kell végrehajtani, vagy több kört kell megtenni, esetleg nagyobb súlyokat használunk, illetve kevesebb pihenőidőt engedélyezünk. 
A köredzés típusának kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy milyen képességet szeretnénk fejleszteni.

 

Köredzés fajtái: