Skip navigation

Járások, futások oktatásának módszertana

A természetes vagy alapvető mozgásoknak igen fontos csoportját képezik a járások és futások. A járás ciklikus mozgás, kedvező körülményeket teremt a vérkeringés, a légzés az anyagcsere számára. A futás, járáshoz hasonlóan ciklikus mozgás, de sokkal dinamikusabb. Legtöbbször e feladatokat keringésfokozó hatásuk miatt gyakoroltatjuk, de az alsó végtag izomzatát is jól fejlesztik, valamint az állóképesség fejlesztésének is fontos eszközei. Járhatunk talpon, lábujjon, sarkon, külső talpélen, hajlított térddel, guggolásban, lépcsőn és változó terepen a szabadban. Ezek a feladatok különösen hatásosak a lábizmok erősítésében és a talpboltozat megtartásában. Fokozhatjuk a járások hatását, ha karmozgásokat (lendítéseket, emeléseket, körzéseket) alkalmazunk közben. Végeztethetjük helyben, haladással, ütemtartással, ütemtartás nélkül, különböző tempóban, fordulatokkal, hátra, akadályok fölött átlépéssel, különböző irányokba, kézfogással, valamint kombinálhatjuk a járásmódokat.

A foglalkozásokon általában a bemelegítésben alkalmazzuk a járásokat, futásokat, de a nehezebb, hosszabb, gyorsabb mozgásoknak a fő részben, a lassabb, csillapító járásoknak a befejező részben is fontos szerepük van.

Akkor járunk el helyesen, és tartjuk be a fokozatosság elvét, ha a járásban végzett feladatok megelőzik a futásban végzetteket.

A járásokat, futásokat egyes, kettes oszlopban, körben, két különböző körben, átlóban, a terem egyik oldalvonalától a másikig haladva lehet végeztetni. A tanulók között mélységben körülbelül 1,5-2 méter távolság legyen. A gyakorlatokat az „Indulj!” vezényszóval indíthatjuk meg, míg az „Állj!” vezényszóval állíthatjuk meg. Képzettebb tanulóknál alkalmazhatjuk azt a módszert, hogy a következő feladatot „tovább” utasítással közöljük, pl.: „Járás tovább lábujjon!”, vagy „Futás tovább saroklendítéssel!”.

A futások hatása fokozottabb a járásokénál, az említetteken kívül az állóképességet, a feladattal végzett futások az koordinációs képességeket (ügyességet) fejlesztik.

Ilyen feladatok lehetnek:

  • futás térd- és saroklendítéssel;
  • futás hátrafelé;
  • futás fordulatokkal;
  • futás keresztlépéssel;
  • futás kézfogással;
  • futás helyben;
  • futás láblendítéssel;
  • futás különböző terepen;
  • futás lépcsőn;
  • futás közben jelre különböző feladatok végrehajtása: pl.: ereszkedés guggolótámaszba, törökülésbe, hanyattfekvésbe (mindig pontosan határozzuk meg a végrehajtás irányát, pl.: hanyattfekvés közben a láb a kör közepe felé nézzen).