Skip navigation

A testnevelés órák típusai

Didaktikai célokat megvalósító órák:

  • Új ismereteket feldolgozó óra: Az elnevezés önmagáért beszél. A fő részben új mozgásos cselekvéssel ismerkednek meg a tanulók. Az óraszerkezet a hatékony elsajátítást szolgálja. Ennek van minden szempontból alárendelve az óra bevezető része, az általános és speciális bemelegítéssel, az előkészítéssel. A befejező rész is kapcsolódik a fő részhez, amennyiben az értékelés középpontjában az új ismeret elsajátítására vonatkozó értékelés áll. Alsó tagozatos korban igen sok új ismerettel kell, hogy gyarapodjék a tanulók tudása, mégsem ez az óratípus a leggyakoribb.
  • Alkalmazó (gyakorló, feladatmegoldó) óra: Az egész óra menetét a már megtanult anyag alkalmazása, gyakorlása jelenti. A tanulási formák az oktatási folyamat aktuális helyzetétől, azaz az elsajátítás fokától függően gyakorló vagy feladathelyzetek lehetnek. Amennyiben egy sportági mozgásos cselekvés készséggé formálása áll a középpontban, akkor a gyakorló helyzetben a mozgásfeladat végrehajtásának azonos feltételek melletti ismétlése történik. Ez biztosítja a dinamikus sztereotípia kialakulását. A feladathelyzet a sportág természetének megfelelő valós körülmények, változó feltételek közötti gyakorlást jelent. Ezek eredményeképpen rögzül, illetve szilárdul meg a készség. A mozgásformák, illetve az alapkészségek gyakorlása során is ezt a két formát alkalmazzuk, azzal a különbséggel, hogy a gyakorló és feladathelyzet értelmezése ebben az esetben megfelel az egyszerűbb, illetve összetettebb körülmények közötti gyakorlásnak.
  • Ellenőrző óra:

    A tanóra fő feladata a tanulók pszichomotoros tudásának, teljesítőképességének, illetve motoros képességeik fejlődésének mérése, megállapítása.

    Két ismert formája alakult ki:
    • Felmérő óra: célja a tanulók tudásszintjének, illetve a motoros képességeik színvonalának felmérése. A motoros képességek megállapítása a központilag kiadott motoros próbák alapján történik a tanév elején és végén.

      A motoros tudásszint, illetve a motoros képességek színvonala alapján lehet az éves terveket véglegesíteni, és megvalósításukhoz hozzá látni. A tanév végi tesztfelmérésből a tanulók fejlődéséről, illetve közvetve pedagógiai munkánkról is információt nyerhetünk.
    • Osztályozó óra: Ezeken az órákon ellenőrizzük a tanulók tudását, és azt a 3-4. évfolyamon különböző szempontok figyelembevételével érdemjegyekben is kifejezzük, míg az 1-2. évfolyamon szövegesen értékeljük. Így helyesebb a számonkérő vagy ellenőrző óra kifejezés.
  • Vegyes típusú óra:

    Ez a leggyakoribb óratípus. Az órán többféle, különböző didaktikai feladatok megoldására is sor kerülhet. Van olyan tanítási óra, amelynek fő feladatát egy új mozgáskészség kialakításának folyamata, vagy a folyamat megkezdése képezi. Ezt megelőzheti az óra bevezető részében a képességfejlesztés, és követheti a már tanultak gyakorlása, a képességfejlesztés és az ellenőrzés. Ezek önmagukban is lehetnek egy óra fő didaktikai feladatai, de mivel egy tanórán belül jelentkeznek, az ilyen jellegű órákat vegyes típusúnak nevezzük.

Képzési, edzési célokat megvalósító órák:

  • Képességfejlesztő vagy alapozó óra: Elsődleges célja a tanulók kondicionális felkészítése a tanév feladatainak elsajátítására. Tanévkezdéskor szükségesek az olyan órák, amelyeken a tanulók általános kondíciójának javítása történik. A fejlesztés irányáról és mértékéről a felmérő órák adatai alapján dönthetünk. Fontos még, hogy főként időszakváltáskor, amikor a szabadtéri foglalkozásokat felváltják a tornatermi órák és viszont, a más jellegű mozgásformák sikeres oktatása érdekében időt kell szánni a célirányos, de általános képességfejlesztésre.
  • Edzés típusú óra:

    Az ilyen típusú órán speciális, a tanulandókhoz konkrétan szükséges képesség vagy képességek fejlesztése történik. Ilyenek lehetnek például az atlétikai ugrásokhoz szükséges dinamikus láberő fejlesztése. Bár szűkös az órakeret, de a hatékony oktatás érdekében időnként be kell iktatnunk ilyen jellegű órákat is. A speciális képességfejlesztés az órák láncolatába beépítve, tehát órarészekben is megoldható. Erre szolgálhatnak az úgynevezett állandó jellegű gyakorlási feladatok. Ezen óratípus alkalmazása elsősorban a „testnevelés tagozaton” (emelt óraszámú testnevelés), ott is a későbbi életkorban történik.
  • Játék- és versengési igényt kielégítő óra:

    A már megismert mozgások és játékok felhasználásával a gyermekek játék és versengési igényének kielégítésére szolgál egész órán keresztül. Mindezért az alsó tagozaton sokszor ajánlatos alkalmazni- az életkori sajátosságok miatt is. Ezek az órák azonban nem csupán a motiválást, hanem ezzel együtt fontos didaktikai és képzési célokat is szolgálnak. A játéktevékenységbe belefeledkezve szinte észrevétlenül fejlődik a tanulók motoros képessége és finomodik, gazdagodik mozgáskultúrájuk.

A testnevelés óra kezdete

összeáll. Koltai Miklós. - Szombathely : NmyE MNSK, 2012.