9.2. Legelterjedtebb háziállatfajták
A következőkben a legelterjedtebb háziállatfajtákat ismertetjük.
Mangalica
A mangalica ősi magyar zsírsertés, amely kistestű, vékony csontozatú és göndör szőrrel borított. Ezt a fajtát kifejezetten a zsírtermelésre nemesítették ki. A huszadik század második felére a létszáma minimálisra csökkent, de napjainkban újra előtérbe került kiváló minőségű húsa és zsírja miatt. Magyarország több nemzeti parkjában is tenyésztik génmegőrzés céljából.
Fajtái: szőke mangalica (leggyakoribb változat), fecskehasú mangalica (elsősorban a Dunántúlon tenyésztik), vörös mangalica (ritka). A fekete mangalica már kihalt.
Szőke mangalica
fotó: Krnács András
Szürkemarha
A hatalmas legelők jellegzetes legelő állatcsoportját képezte egykoron a szilaj szürkemarha gulya. Már honfoglaló őseink korában létezett a fajta Magyarország területén. A szürkemarha tökéletesen alkalmazkodott a rideg tartáshoz, akár egész télen kibírta a legelőn tartást. Teje erjesztve túróként, és húsa élelemként szolgált. Az állat testi erejét őseink a földművelésnél (szántás, boronálás, betakarítás, malomhajtás, stb.) használták ki.
Szürkemarha
fotó: Krnács András
Juhok: racka, cigája, cikta
Letelepedett őseink állattartással foglalkoztak, így a juhok fontos szerepet játszottak életükben. A puszták gyenge füvein is megélni képes szívós fajta a racka, mely pödrött V-alakú szarvával elegáns állata volt a magyar pusztáknak. A cigáját és a ciktát elsősorban tejtermelésre használták, inkább a dombvidéki és hegyvidéki legelőket hasznosították velük. A juhokat hármas célból tartották: hústermelés, tejtermelés, gyapjútermelés. A rackának a fekete és fehér színváltozata is ismert.
Racka
fotó: Krnács András
Cigája
forrás: vendegvaro.hu
Cikta
forrás: nagybirtok.hu
Baromfi-félék
Több mint ezer éve adaptálódtak a Kárpát-medence éghajlatához, ezért edzett, ellenálló állatok. A parlagi tyúkból nemesítették ki a kendermagos és a sárga magyar tyúkot, valamint a fehér magyart, melyek a külterjes tartást jól viselik. A kendermagos és a sárga magyar tyúk kopasznyakú (erdélyi kopasznyakú) változatban is előfordul. A tyúk mellett őshonos lúd – mint amilyen például a fodrostollú lúd - és kacsa fajták is léteznek. Meg kell említeni a réz és bronzpulyka fajtákat is, amelyek eredetileg Észak-Amerikából származnak, de hazánkban olyan fajtákat tenyésztettek ki, amelyek sehol máshol nem lelhetőek fel.
Fodrostollú magyar lúd
forrás: biokontroll.hu
Kutyafajták
A kutya az ember legősibb haszonállata. Őseink vadászathoz és a pásztorélet könnyítése céljából nemesítették ki azokat a fajtákat, amelyek ma is ismertek különleges képességeikről. Hasznosítási szempontból 3 kategóriába csoportosíthatjuk a magyar őshonos kutyafajtákat.
Híres magyar őrzőkutyák a komondor és a kuvasz.
Kuvasz
forrás: termeszetvedelem.hu
Komondor
forrás: haziallat.hu
Terelőkutya (pásztorkutya) fajtánk a puli, pumi, és a mudi.
A vadászkutyánkat elsősorban sportvadászat céljából használták őseink. A magyar agár hihetetlen sebességének köszönhetően tudta elejteni a vadat.
A magyar vizslát már a XI. században ismerték. Híres volt Balassi Bálint magyar vizsla tenyészete.
Magyar agár
fotó: Kacer (wikimedia.org)
Magyar parlagi kecske
A XVIII. század végén törvénybe foglalták, hogy csak szegény ember tarthat kecskét, és az, aki egészségileg rá van szorulva. A kecske olyan növényeket is hasznosít, amely mások számára ehetetlen (kutyatej, parlagfű), így a parlag és az elgyomosodott területek hasznosítására („fűnyírásra”) is alkalmas. A kecsketejben háromszor annyi a vastartalom, mint a tehéntejben, ezért fontos szerepe van az egészséges táplálkozásban, ezért az utóbbi években növekszik a tenyészállománya.
Magyar parlagi kecske
forrás: tincses.hu
Lovak
A hazai lófajták közül igazi őshonosnak a hucult tekinthetjük. A híres magyar lófajták közül a legismertebbek: lipicai, kisbéri, gidrán, nóniusz, arabs, muraközi és furiozo- north star.
Huculménes az Aggteleki Nemzeti Parkban
forrás: anp.hu
Magyar bivaly
Őseink is tenyésztették a bivalyt, ezért őshonosnak tekinthető a Kárpát-medencében. Valószínűleg bivalyok húzták a honfoglaló magyarok szekereit. Ma a természetvédelemben a vizes területek rehabilitációjában van nagy szerepe. (egyedül a bivaly legeli le a nádat, sást)
Bivaly
fotó: Molnár Gyula
Az őshonos magyar háziállatokról posztert is kiadott a Természetvédelmi Hivatal.
Ajánlott filmek
Régi magyar háziállatok:
Ősi háziállatok az Ecsedi lápon: