A biológia alapjai tanító- és óvóképzős hallgatók számára
Jelentősebb madár rendek és példafajok 1
A jelentősebb madár rendeket és példafajokat Dr. Varga Zoltán Állatismeret című könyve alapján mutatjuk be. (A madarak rendjeinek elnevezésénél az alakú és az alkatú megnevezés is használatos a szak- és az ismeretterjesztő irodalomban. Például: galambalakúak vagy galambalkatúak rendje; mindkét megnevezés elfogadott.)
- A búváralakúak teljes úszóhártyájú lábaik a testük végén helyezkedik el, így a szárazföldön ügyetlenül, de a vízben kiválóan mozognak. Az északi tengerpartok és a tundravidék madarai. Közülük a sarki búvár téli vendég, mert vonuló madár.
Sarki búvár
fotó: Richard Crossley (wikimedia.org)
- A vöcsökalkatúak rendjébe tartozó madarak hasonlóak, de az úszóhártyás lábuk lebenyes. Ők is kiváló úszó és bukómadarak. A vöcsökfélék úszó tutajfészket készítenek. Hazánkban a búbos vöcsök gyakori, a vörösnyakú vöcsök ritkább.
Búbos vöcsök
fotó: Molnár Gyula
- A gödényalkatúak rendjébe a gödények vagy másnéven a pelikánok tartoznak. Nagy testű akár 10-12 kg-ot is elérő madarak tartoznak ide, melyek telepekben fészkelnek, és a sekély vízben láncot alkotva halásznak. Az alsó csőrkávájukhoz csatlakozó tasakban több halat is képesek tárolni, amellyel fiókáikat etetik. Korábbi időben (az 1950-es évek előtt) nálunk is költöttek, de ma már csak ritka vendégként láthatjuk a rózsás és a borzas gödényt. Ide tartozik a nagykárókatona (más néven a németből átvett nevén) kormorán is, amely Magyarországon is fészkel.
Kárókatona
forrás: jegmadar.eoldal.hu
A kárókatonának nincs faggyúmirigye, ezért tollait nem tudja „vízhatlanná” tenni, így gyakran láthatjuk, amikor szárnyait széttárva szárítkozik.