Rendszerezésük – elterjedésük 4.
A páros ujjú patások rendjének kérődző csoportjába tartoznak a szarvasfélék, melyek közül hazánkban a legnagyobb vadon élő kérődző patás a gímszarvas.
Gímszarvas
fotó: Molnár Gyula
Szarvasbőgés
A gímszarvas és a dámvad állománya a vadászat számára jelentős tényező. A dámvad valamivel kisebb termetű a gímszarvasnál.
Dámvad
fotó: Molnár Gyula
Hangja:
Barcogás
A házijuh vadon élő rokona a muflon, melyet a mediterrán országokból telepítettek be Magyarországra. Természetvédelmi szempontból komoly problémát jelent sok helyen a muflon jelenléte, mert minden növényt lerág.
Muflon
forrás: mecsekerdo.hu
Magyarország egész területén nagy létszámban él az őz.
Őzek
fotó: Molnár Gyula
A kérődző páros ujjú patások csoportjába tartozik még a háziállatok közül a juh, a kecske és a szarvasmarha. Ősi magyar szarvasmarha fajta a szürke marha, melynek gulyáit több nemzeti parkban is láthatjuk.
Szürke marha borjával
fotó: Molnár Gyula
Nem kérődző páros ujjú patás állat a házi sertés és a vaddisznó, melyek egymással kereszteződnek és termékeny utódaik lesznek.
Vaddisznó
fotó: Molnár Gyula
Páratlanujjú patás állatok a lófélék és az orrszarvúak. Magyarország híres lovas nemzet lévén több helyen jelentős ménest tart fenn. Ezek közül megemlítjük a Bükki Nemzeti Park területén található lipicai ménest.
Lipicai ménes
forrás: szilvasvarad.hu