Skip navigation

Funkcionális tréning

Készítette: Hajdúné Petrovszki Zita

http://www.stylemagazin.hu/hir/Trendi-edzesmodszer-avagy-a-funkcionalis-trening/5313/

funckionális tréning tulajdonképpen egy új elnevezése egy már régen létező edzésmódszernek, hiszen atléták, súlyemelők évszázadok óta használják ezt az edzésformát.

A  mindennapi életben rendeltetésszerűen használt mozdulatok céltudatos és helyes gyakorlása során előkészíti szervezetünket, izomzatunkat a folyamatos igénybevételre és az általunk végzett fizikai munkára. Ennek eredményeképpen hatékonyabban tudjuk végezni a mindennapi rutinfeladatokat kortól, nemtől, edzettségi állapottól függetlenül. Nem külön izomcsoportokra fókuszál, hanem összetettebb gyakorlatokkal egyszerre mindig több izomcsoportot dolgoztat meg. Fontos jellemzője még, hogy gyakorlatait teljes mozgásterjedelemben és egész testre kiterjesztve alkalmazza, így mozdulatai mind a három síkban váltakoznak. Ezáltal célja az adott gyakorlat kivitelezésében szereplő összes izom működésének összehangolása és erősítése,  miközben megtanuljuk a helyes gerinc-, és medencetartást,  testünk megfelelő használatát adekvát helyzetekben.

Funkcionális tréninggel fejleszthetők mind a kondicionális, mind a koordinációs képességek is. A módszert és eszközeit kellő gyakorisággal alkalmazva pozitív élettani és anatómiai változásokat idézhetünk elő:

  • Fokozódik az anyagcsere, mely segít a súlycsökkentésben
  • A szív-és érrendszer működését pozitívan befolyásolja
  • Segít a sérülések megelőzésében és a rehabilitációban
  • Javítja a testtartást a törzsstabilizáló izmok megerősödése révén

A minden napi élet során előforduló mozgásokra épülnek a gyakorlatok: guggolások, emelések, húzó és toló mozgások variációi képezik az edzés alapját. Ahhoz, hogy ezeket az összetettebb gyakorlatokat végre tudjuk hajtani, mindig stabilizálni kell a kiinduló testhelyzetünket a tartó/ core izomzat segítségével. Ezért a funkcionális edzés hatására erősödnek a hasizmok, mély hátizmok is. A hagyományos alakformáló, erősítő edzésekkel ellentétben a funkcionális edzés komolyan igénybe veszi keringési rendszert is, így állóképességünkre is hatással van.

A sportolók funkcionális fejlesztése túlmutat a versenyteljesítmény fokozásán, mert ezzel a tréninggel elért törzs és ízületi stabilitás, szimmetria és izomerő arányosság képezi az alapját a sérülések megelőzésnek is. Kiemelt szerepet kap a fejlesztett stabilizációk dinamikus sportmozgásokba történő gyakorlati beillesztése így megfelelő alapot teremt a sportág specifikus terheléshez. A gyakorlatok kihívást jelentenek a sportolóknak, hiszen sokszor nem a megszokott stabil alátámasztási felületen kell dolgozniuk. Egy - egy gyakorlatnak különböző nehézségi szintű kivitelezése lehetséges a kiinduló helyzet kismértékű megváltoztatásával vagy a mozgásterjedelem illetve az eszköz súlyának csökkentésével/emelésével. Ha valamelyik feladatot a sportoló nem tudja megfelelő minőségben végrehajtani, akkor egy alacsonyabb szintűre kell váltani és azt kell begyakorolnia a nehézségi szintek egymásra épülésének elvét betartva.

A funkcionális tréning egy gyűjtőfogalom, amelyben igen hatékonyan dolgozhatunk eszközök nélkül is, csak a saját testünket használva súlyterhelésként, azonban az eszközök megfelelő használata és ezzel együtt a gyakorlatok változatossága hozzásegítenek, hogy szellemileg és fizikailag is terheljük magunkat, a monotonitás elkerülése mellett.

A funkcionális tréningben gyakran használnak olyan eszközöket, melyek segítségével az egyensúlyi helyzet megtartásáért felelős olyan izomcsoportok is dolgoztathatók, melyek a stabil alátámasztás estén nem vagy csak igen kismértékben működnek.