Skip navigation

Tányérbója

1 – 2. osztály

  1. Az osztályt két csapatra osztjuk. Mindkét csapatnak a létszámuknál több bóját adunk. Az egyik csapatnak felfelé, míg a másiknak lefelé fordítva kell szétszórtan elhelyezni a bójákat az egész játéktéren. A cél, hogy adott idő alatt (30 mp) melyik csapat tudja a legtöbb bóját a csapatának megfelelő fel- vagy lefordított helyzetbe tenni. A játékidő végén meg kell számolni mindkét csapat bójáit, és amelyik többet tudott átforgatni az győz.
  2. Minden csapat elé, kihelyezünk azonos vagy különböző távolságra bójákat. Váltóversenyben az elő ember kiszalad az első bójáig és felfordítja, majd visszafut és váltja a társat, aki ugyanezt megismétli csak a második bójával. A játék addig tart, amíg az összes bóját fel nem fordították. Hosszabbítva a játékot, vissza is kell fordítani.
  3. Váltóversenyben szlalom labdavezetés a bóják körül.
  4. A terem négy sarkába bóját teszünk, majd a hosszabbik oldalakra is a pálya feléhez, a sarki bójákhoz képest beljebb, a terem közepe felé. Így növelhetjük a távot, ha a terem méretei kicsik.
  5. Bóját fejre téve kell sétálni vagy különböző feladatokat végrehajtani (pl: állvány alatt átbújni, leguggolni és felállni, leülni – felállni, futni…)

3 – 4. osztály

  1. Az osztályt két csapatra osztjuk. Mindkét csapatnak a létszámuknál több bóját adunk. Az egyik csapatnak felfelé, míg a másiknak lefelé fordítva kell szétszórtan elhelyezni a bójákat az egész játéktéren. A cél, hogy adott idő alatt (60 mp) melyik csapat tudja a legtöbb bóját a csapatának megfelelő fel- vagy lefordított helyzetbe tenni. A játékidő végén meg kell számolni mindkét csapat bójáit, és amelyik többet tudott átforgatni az győz.
  2. A bójákat 5 lábfejnyi távolságra helyezzük egymástól. Át kell futni a bóják fölött úgy, hogy a bóják között 2, 3, majd 4 lépést kell tenni.
  3. A különböző távolságokra helyezett bóják fölött kell átfutni azonos majd változó lépésszámmal.
  4. Azonos távolságra helyezett bóják fölött futás bal lábbal, jobb láb a bóják mellett halad. Ellentétes lábbal is végezzük el a feladatot. Két bójasor esetén gyorsasági versenyt is rendezhetünk.
  5. A bójákat azonos távolságra helyezzük. Váltóversenyben az első versenyző kifut az első bójáig, megérinti, majd hátrafelé futva halad vissza. Elfut a másodikig, majd vissza az elsőig. Onnan elfut a harmadikig, vissza a másodikig…stb. Amikor az utolsóhoz ért, visszafut és váltja a társát.  Ugyanezt a feladatot végre lehet hajtani hátrafelé futás nélkül is.
  6. A bójákat azonos távolságra helyezzük. A diákokat párokba állítjuk. Az első pár egyik tagja az első bója bal oldalára áll, míg a másik tag a második bója jobb oldalára. Tapsra egyszerre kell elindulniuk szlalomozva. A hátul lévőnek a bójasor végéig utol kell érnie az előtte lévőt.

5 – 6. osztály

  1. Az osztályt két csapatra osztjuk. Mindkét csapatnak a létszámuknál több bóját adunk. Az egyik csapatnak felfelé, míg a másiknak lefelé fordítva kell szétszórtan elhelyezni a bójákat az egész játéktéren. A cél, hogy adott idő alatt (2 perc) melyik csapat tudja a legtöbb bóját a csapatának megfelelő fel- vagy lefordított helyzetbe tenni. A játékidő végén meg kell számolni mindkét csapat bójáit, és amelyik többet tudott átforgatni az győz.
  2. Csapatokat alkotunk, majd mindegyiket kétfelé választjuk és egymással szemben állítjuk fel őket. A csapat létszámával azonos számú bóját helyezünk el azonos távolságokra. Rajtjelre a két oldalról az első emberek egyszerre elfutnak a hozzájuk legközelebbi bójáig, felfordítják azt, majd visszafutva váltják a társukat. A következő versenyzők a második bójáig futnak, majd vissza…stb. A feladat addig tart, amíg a csapat minden versenyzője fel nem fordított egy – egy bóját.

  1. A bójákat egyenlő távolságra helyezzük el. Váltóversenyben az első versenyző kifut az első bójáig, felveszi és elfut a második bójáig, amire ráteszi, majd visszafut és váltja a társát. A második versenyző kifut a dupla bójáig, felveszi és elfut velük a következő bójáig, amire ráteszi…stb. Ha hosszabban szeretnénk játszani, amikor az összes bója egymáson van, kifut a soron következő ember és egyet ott hagyva a többit visszafele nézve a második kijelölt helyre leteszi. tehát mindig egyel több bója kerül vissza helyére. Cél, minél hamarabb összeszedni és visszarakni a bójákat.
  2. Egyenlő vagy különböző távolságra helyezzük a bójákat. Páros lábon kell átszökdelni a felettük, úgy, hogy két bója között egyet, kettőt, hármat vagy négyet kell szökdelni.
  3. Egyenlő vagy különböző távolságra helyezzük a bójákat. Átfutás a bóják fölött a harmadikig és ott 5 bokázás…stb.
  4. A bójákat azonos távolságra helyezzük. Váltóversenyben az első versenyző kifut az első bójáig, megérinti, majd hátrafelé futva halad vissza a kiindulóhelyhez. Elfut a másodikig, majd vissza…stb. Amikor az utolsó hosszt is teljesítette, váltja a társát.  Ugyanezt a feladatot végre lehet hajtani hátrafelé futás nélkül is
  5. Padon sétálva, mindkét tenyéren bóját tartva kell sétálni és közben különböző karmunkát (kifordít – befordít) kell végezni, úgy, hogy ne essen le a bója.
  6. Talajon lebegőülésben hasizom erősítő gyakorlatok, úgy, hogy a lábfejen kell egyensúlyozni a bóját.
  7. Egymásnak háttal hanyattfekvésben helyezkednek el a párok. Egyikőjük lábfején van a bója. Felülés közben megemeli a lábát és leveszi a bóját, majd hanyattfekvés közben átadja a társnak, aki felülés közben ráteszi a bóját a lábfejére, majd hanyattfekszik, ismét felül, leveszi a bóját és hanyattfekvés közben átadja a társnak.