Skip navigation

Gyakorlatai

Törzs izmok

A funkcionális torna elsősorban a törzsstabilizáló izmainak (core izmok) erősítésére koncentrál, fejleszti azokat, segítségével megtanulhatjuk testünket a mindennapi élet során “funkcionálisabban” rendeltetésszerűen működtetni. Segítségével kiküszöbölhetőek például a rosszul beidegződött mozdulatsorok, helytelen testtartás és mellőzhetők a felesleges ízületi és izomterhelések. A törzsizmok megfelelő stabilizáló és mozgató funkciója a gerinc védelme mellett alapvető fontosságú minden végtagi mozgáshoz. Ezek a funkcionális gyakorlatok hatékonyan szolgálják a medence-ágyéki gerinc és a csigolyák közötti stabilizációt, ezáltal biztosítva a dinamikus mozgások alapját.

Forrás: http://muscletransform.com/4-standing-super-flat-ab-exercises-for-women/core-muscles-anatomy/

A feladatainak célja, hogy végrehajtás közben megtartsuk a bordakosár és a csípőlapát közötti távolságot és a semleges gerinchelyzetet, miközben a csípő ízületben dinamikus mozgás jön létre. Törzsstabilitás mellett a csípő és a háti szakasz mobilitásának a fejlesztése egyaránt fontos. Továbbá építsünk a programba farizom erősítő és nyújtó valamint csípőhorpasz nyújtó gyakorlatokat.
https://www.youtube.com/watch?v=ujANFwya5h4#t=44

Vállöv gyakorlatok

A váll funkcionális gyakorlatai a felső háti szakasz, a vállöv és a váll stabilizációját segítik. A dinamikus vállövi mozgások alapját a törzs, ezen belül is a felső háti és nyaki szakasz stabilitása mellett a lapocka szimmetrikus és megfelelő mértékű mozgása, stabil pozíciója adja. Ennek érdekében például a TRX gyakorlatai jól alkalmazhatók:
https://www.youtube.com/watch?v=1uvnEESfZoE

Térd gyakorlatok

A térd funkcionális tréningje során nem csupán a comb izomzatának edzésére kell fókuszálnunk, cél az alsó végtag és a törzs mozgásláncában szereplő összes izom működésének összehangolása és erősítése. A térd funkcionális fejlesztésének gyakorlatai között megjelennek a gyorsaságot és robbanékonyságot fejlesztő pliometrikus gyakorlatok. Ezek rendkívül gyors, erőteljes izomműködések, melyekben az izmok megnyúlása és összehúzódása egymást követően, pillantok alatt, vagyis robbanásszerűen következik be. Például ilyenek az agility létrás gyakorlatok, amelyek mozgásanyaga igazítható az adott sportághoz, legyen szó akár kézilabdáról, futballról vagy akár atlétikáról. A lépéseket, futásokat, szökdeléseket tartalmazó gyakorlatok nagyon jól használhatók a sport szinte minden területén, kezdőtől az élsportolói szintig.