Skip navigation

A wellness története

Egyidős az emberiséggel, azzal a törekvéssel, hogy az egyén felvegye a harcot saját képességeinek kibővítésével, fejlesztésével, leküzdje önnön magát, és hogy megelőzze a betegségeket. Már az ősember is szívesen beleült, a meleg vizű forrásokba és élvezte azoknak jótékony hatásait.

A testi –lelki egészség megteremtésére irányuló törekvések az ókorig nyúlnak vissza, az antik görögöknél pl. kalokagathia (antik nevelési elv, mely összekapcsolta az erkölcsösséget (jó) a szép testi megjelenéssel.) .

Maga a kifejezés 1950-ben született Halbert Dunn amerikai orvos által, aki a wellbeing . (jó közérzet) és a fitness (jó fizikális erőnlét )szóból alkotta meg a wellnesst .

Napjainkban a wellness minőségét és gazdasági jelentőségét az egészségturizmus, a vállalati wellness koncepció és lakossági életmód programok biztosítják.

A wellness, mint iparág óriási lendülettel fejlődik, gondoljunk csak a szépségipar, a reform-táplálkozás, táplálék kiegészítők, naturmedicina, Spa központok és wellness szállodák kialakulására. Amerikában és Ny.-Európában a wellnessnek vezető szerepe van a gazdaságban, de hazánkban is egyre többen foglalkoznak ezzel a területtel.

A wellness, ha az optimális egészség megvalósítását vesszük figyelembe Kenneth H. Cooper (amerikai sportorvos) nevéhez fűződik, aki megalkotta a tökéletes közérzet programját. (1990-ben adták ki)

Ő a wellnesst elsősorban életstílusként határozza meg. Szerinte működési harmóniánkat, egyensúlyunkat 3 területen kell megvalósítani:

  1. se túl sokat, se túl keveset elv – kiegyenlített teljesítőképesség,
  2. aerob program végzése –heti 3 -4 alkalommal min. 20 perces aerob testedzést ajánl munka pulzussal,  ( maximális pulzus  60 -80 % között )
  3. Pozitív Étkezési Terv – fő táplálékaink, és étkezések napi eloszlásának javasolt arányát adja meg.

Cooper fontosnak tartja az érzelmi egyensúlyt, a megfelelő pihentető alvást, a rendszeres üdülést, és a stresszoldást.

Sebastian Kneipp (1821-1897 német természetgyógyász) szintén az egészséges életmód elveinek kidolgozásán fáradozott. Az Ő filozófiájának alappillérei: dietetika, mozgásterápia, testi-lelki egyensúly, és hidroterápia

Donald Ardell (életmóddal, fittséggel foglalkozó szociolőgus 1982)  szerint  a wellness, törekvés a pozitív megnyilvánulásokra, egyéni felelősség az egészségért, a környezet fejlesztése, kiegyensúlyozott életstílus, öntudatosság, személyes wellness terv véghezvitele.

Dunn H. Travis (1896–1975,  amerikai,  egészségstatisztikával foglalkozó szakember) véleménye szerint a wellness összetevői:

  1. az egyén egészséghez kapcsolódó felelősségtudata,
  2. rendszeres testmozgás,
  3. egészséges táplálkozás,
  4. káros szenvedélyek kerülése, óvatosság a gyógyszerek szedésében
  5. rendszeres ellazulás és stressz kezelés
  6. környezetbarát szemléletmód ( környezet  tudatosság)

Csíkszentmihályi Mihály. (pszichológus, pedagógus 1991 ) szerint  „A tökéletes élmény olyasvalami, ami nem csak úgy megtörténik velünk, hanem inkább mi hozzuk szándékosan létre „

Gyakran jelentkezik ez a sportban, játékban, művészetben, hobbikban egyaránt.

Az  életmódváltást elősegítik:

  • stresszoldó technikák,
  • kikapcsolódást segítő tevékenységek,
  • alternatív mozgásterápia,
  • masszázsterápia,
  • naturmedicina,
  • reformtáplálkozás,
  • szépségápolás elveinek alkalmazása.

Feladat:

  • személyre szóló edzésterv,
  • orvosi állapotfelmérés,
  • táplálkozási  és életvezetési tanácsadás,
  • jó  közérzet megteremtése.

A wellness egyik összetevője a fizikai fittség, ezért néhány gondolat erről..