Skip navigation

Gyógybarlangjaink

A minősített gyógybarlangokban folyó kezelés (speleoterápia) speciális klímaterápiának minősül. A barlangi mikroklíma függ az adott földrajzi hely évi középhőmérsékletétől, a barlang mélységétől, szellőzöttségétől, vizeinek hőmérsékletétől és mennyiségétől. A levegő összetétele a barlang földtani adottságain, a barlangi légáramlás mértékén és a barlang vízellátottságán is múlik: általában nagyfokú tisztaság magas relatív páratartalom, kedvező kémiai összetétel, a benne lévő a párakondenzátum kedvező kémiai összetétele, állandó hőmérséklet, valamint nagy öntisztulási képesség jellemzi.

A por-, csíra- és allergénmentesség, a légzőközpont aktivitását fokozó magas CO2 tartalom, valamint a gyulladáscsökkentő Ca, Mg, I ionok jelenléte miatt a gyógybarlangok levegőjére mindenekelőtt a légúti megbetegedésekben szenvedők tartanak igényt. A barlangi klíma hathatóssága – megfelelő terápiával kiegészítve – messze meghaladja a magashegyi szanatóriumok hatásfokát is (Horváth Zs. 1992).

Hazánk karsztos kifejlődésű területein számos barlang található, ám közülük csak öt rendelkezik gyógybarlang minősítéssel. Ezek a következők:

Abaligeti-barlang (Mecsek):

A barlang évi középhőmérséklete viszonylag magas (12,6°C). Levegőjének relatív páratartalma 97 %-os, áramlásának mértéke csekély. Páradús levegőjének és a benne található gyulladáscsökkentő kalcium-ionoknak köszönhetően főként a légúti, allergiás és asztmatikus betegségekben szenvedőknek hoz enyhülést. Az Abaligeti-barlang levegője enyhén radioaktív hatású, szilikózis és más légúti betegségek kezelésére eredményesen használják.

Jósvafői Béke-barlang (Aggteleki-karszt):

A Béke-barlang Magyarország második legnagyobb barlangja. Klímájának gyógyhatását korán felismerték, így 1965-ben az országban és a világon is elsőként nyilvánították gyógybarlanggá. A barlang feltárt járatrendszerei közel 9 km-t tesznek ki, terápiás célra kb. 340 m2-nyi részt használnak. Levegője tökéletesen pormentes, pára- és sótartalma nagyon magas, ami kiegészülve a penészgomba spórái által termelt antibiotikumok együttes hatásával az asztmában és bronchitiszes jellegű betegségekben szenvedők gyógyítására teszi alkalmassá (10).

Tapolca Városi Kórház gyógybarlangja (Tapolcai-medence):

A tapolcai tavas barlang látványosságnak is egyedülálló Közép-Európában. Különleges klímájának gyógyhatása régről ismert. Az állandó, 18°C körüli hőmérséklet, a vízgőzzel telített, rendkívül tiszta levegő az asztmás, allergiás és egyéb légzőszervi megbetegedések gyógyításához nyújt segítséget. Terápiás célra a száraz járatokat, az 1925-ben feltárt ú.n. kórházbarlangot használják.

Budapest (II. kerület) Szemlőhegyi barlang, „Óriás folyosó” (Budai-hg.):

Budapest egyik legértékesebb természeti kincse a 2,2 km hosszúságban feltárt, fokozottan védett Szemlőhegyi barlang. Tiszta, csíra és pormentes levegője alkalmassá teszi asztmás és légúti betegségben szenvedők kezelésére. Léghőmérséklete egész évben állandó (12°C). A barlang ma már kerekes székkel is látogatható (meteoline.hu).

Miskolc-Lillafüredi Szent István-barlang;"Fekete terem" (Bükk):

A 340 m hosszú, 55 m mély barlang, állandó hőmérsékletű, hűvös, páratelt levegője rendkívül tiszta, és abszolút pollenmentes. A légúti megbetegedéssel küszködők számára 1988-ban alakítottak ki gyógyászati részt a barlang egy részéből.

Bővebben: http://www.meteoline.hu/?m=333

A barlangterápiában jelentős egészségturisztikai tartalékaink vannak. A hazai barlangterápia még mindig meglehetősen kis kapacitású, ezért a helyi beutaltakon kívül nemigen tudnak kezelni rászorulókat. A legjelentősebb befogadó képességű Béke-barlang mellett ugyan szanatórium is épült, de a gyógyturizmushoz szükséges alapvető infrastruktúra nagyon hiányzik. Problémaként jelentkezhet még a barlangterápia és az idegenforgalom egymás mellett élése ugyanazon barlangon belül (Horváth Zs. 1992).