Skip navigation

Versenyek, táborok szponzorációs lehetőségei

Piac az egész világ,

eladó és vevő benne minden férfi és nő!

 (Shakespeare után szabadon.)

A Shakespeare-i idézet átfogalmazását értelmezve megfogalmazhatjuk: az életünk minden területét a piaci törvények, a marketing szemlélet hatja át.

A sportmarketing feladata, hogy felfedezze és értelmezze a fogyasztói szükségleteket, s olyan terméket vagy szolgáltatást alakítson ki, amely leginkább képes megfelelni a fogyasztók elvárásainak. A sport innovációs lehetőségeit nagymértékben növelte a technológiai (a sporteszközök előállítása) és a kommunikációs fejlődés. Gondoljunk csak arra, hogy ma már nem csak a vízen, de a havon, sőt a levegőben is szörfölnek az extrém sport szerelmesei. A jelentőségét tovább növeli a teljesítmények élő közvetítésének megoldottsága, ez pedig magával hozta az esemény eladhatóságát. A sport a sajátosságai miatt nagy érdeklődést vált ki az emberek többségéből. Ez az érdeklődés keltette fel más piaci területek figyelmét és kapcsolódtak a sporteseményekhez, sportolókhoz, mint személyiségekhez és hozzájuk kapcsolódóan reklámoztak.

 Cégek - iskolák és non profit szervezetek (sportegyesületek) kapcsolatépítésének alapjai:

Napjainkban megfigyelhető hogy a vásárlók, fogyasztók nem csupán ár és minőség szerint döntenek, hanem azt is figyelembe veszik, milyen a cég üzletpolitikája és annak része-e (arculatában, imágójában) a társadalmi elvárásoknak való megfelelés. Ilyen területek: környezetvédelem, korszerű táplálkozás, művészetek, sport, non profit szervezetek, alapítványok, stb. támogatása. Azaz, üzletpolitikájuk része-e a lakosság egyéb szükségleteinek kielégítésében való aktív részvétel, ami természetesen magában foglalhatja a sportot és a rekreációt is. A cégek egy része felismerte, hogy a munkaerő újratermelésének egyik fontos eszköze a fizetésen kívüli juttatások eszközrendszere (egészség, kultúra, sport, rekreáció). A fenti szolgáltatások megléte és fejlettsége szerepet játszik a helyi környezet munkaerő-megtartó képességében is.

A sport és reklám kettős szerepben jelenik meg. A sportoló és a sportlétesítmény média, amely üzenetet hordoz, közvetít, összeköti a kibocsátót és a befogadóval. Másrészt saját érdekében végez reklámtevékenységet a sportszervezet, sportügynökség, sportlétesítmény, a sportesemények szervezője.(Hoffmann, 2000)

A reklámozás és a szponzoráció hatékonysága nézői/ szurkolói érdeklődéstől függ. A nézőt és vele együtt a médiát a várhatóan kiváló sportteljesítményt nyújtó esemény, a nagy tömeget vonzó rendezvények, vagy ezek kapcsolata mozgósítja.  Például a Boston vagy a Budapest maratoni versenyek felvonultatják a világ legjobbjait és közben nagy tömegben vonzzák az életmód futókat, de a küzdelmet az utcán végig kísérő nézők, vagy a televízió előtt szurkolók százezreit, millióit is.

 Az IAAF[1] szerint: A szponzorálás pénzben vagy más formában történő befektetés.

Németországban 1999-ben 70% pénz, a többi dologi formában került a szponzorációs érték sportba.  Hazánkban jellemzően kb. 50-50 % -os az arány, mely sok esetben 30- 70% -os az eltolódás a dologi javak irányába. Az eseményekhez kapcsolódó fogadások estében elérheti a 0-100% - os arányt is.

„A szponzorálás egy speciális rendezvényért való jótállás vállalása.”

Két fél közötti üzleti kapcsolat eredményeként jöhet létre. Kezdeményező lehet a sport, vagy az ismertségét növelni kívánó cég.  Előbbi esetben a sport keresi meg a céget és ajánlja fel az ismertségét, a szponzorálás fejében. A második esetben a cég önmaga érdekérvényesítésének fokozására hozza létre, kéri fel  a sportprogramot szervezőket, ilyen például a: WESTEL, T- mobil  vagy Samsung- futás

1. ábra. A cég és a sport szponzori kapcsolata. forrás: Kiss,1999.

A sportoló/ csapat képviseli az iskola, a lakóhely, az ország színeit, a közösséget. Teljesítménye, a hozzá kapcsolódó érdeklődő tömeg nagysága vonzza a médiát, ez tovább növeli az ismertségét; - kialakul a „bűvköre”. Ez a bűvkör, - vagy ismertség, mely vonzó a cégek esetében, akik szintén a fogyasztók ismertségére vágynak. A sportvezetőknek alapvető törekvése kell, hogy legyen a cégek meggyőzése, hogy a reklámtörekvéseiket a sporton keresztül érvényesítsék, mert ez hatékonyan segíti az ismertté válásukat, a sportot segítve közösségi érdekeket is támogatnak. 

A sport szponzorálás bűvkör egyenlege.

2. ábra. Kiss – Szabó (2003) A sportvezetés, - szervezés és a sportmarketing alapjai, 68.oldal

Hogyan szervezzünk kapcsolatokat, szponzorokat?

Az előbbiekből következik, hogy a szponzorszerzés kiemelt bevételi forrása a sportrendezvényeknek. Csak jól megtervezett szponzorszerzési eszközökkel lehet támogatóhoz jutni. Melyek a gyakorlati feladatok:

  • szponzori kiajánlás készítése
  • kapcsolati lista összeállítása
  • szervező, kapcsolatépítők csapat kialakítása
  • a szerződések megkötése
  • a vállalások teljesítése (média, nyomtatványok, sajtótájékoztató, stb.)
  • a szponzorok kiszolgálása
  • beszámoló és dokumentáció elkészítése minden szponzor részére, kapcsolatok utógondozása

Mit vár a szponzor a pénzéért:

  • publicitást, elsősorban a vezető médiákban, ami lehet helyi vezető média is
  • ismertsége növekedését (image)
  • vásárlói körének bővülését
  • hírnevének javulását (goodwill)
  • személyi, állampolgári mivolta jóságának demonstrálása
  • egyéb szponzori igények (pl. csak logó kihelyezése, névhasználat)

 Egy-egy szerződés természetesen nem képes minden feltételnek megfelelni, de a megegyezés szerinti vállalást teljesíteni kell.

 Fontos a szponzorszerzésben a kiajánlás elkészítése, amelyre az alábbi példát javasoljuk:

  • a kiajánlott termék, rendezvény, sportesemény bemutatása
  • története - honnan, hova jutott
  • jelenlegi megvalósítási terv, mi lesz most
  • média terv bemutatása
  • szponzorok megjelenítésének lehetőségei és ennek árai
  • a szponzornak nyújtott általános szolgáltatások köre (telefon, fax, büfé, tárgyaló, stb.)
  • exkluzív szponzorok és extra szolgáltatások (fővédnök, hivatalos szállítók, kizárólagosság, stb.)
  • szponzoráció lehetőségei, készpénz, szolgáltatás-kiváltás, termékjuttatás, stb.)
  • sajtóválogatás, referenciák az eddigi rendezvényekről

 Technikáját tekintve az a legjobb, ha előzetesen bejelentkezünk a kiválasztott szponzornál, és személyesen adjuk át a kiajánlást. Célszerű az egyedi példányos kísérőlevél és saját kezű aláírás. Az esztétikai követelményeknek feleljen meg. Figyelni kell a rivális cégekre is a szponzori megkereséseknél. Egymás tájékoztatása célszerű és etikus. A kiajánlási szerződés legyen tömör, áttekinthető és pontos adatokat, felelősöket, feladatokat és határidőket tartalmazzon. El kell dönteni, hogy a megkötött szerződések esetében mi az, ami publikus, és mi, az, ami nem. A későbbiekben ennek is korrekt módon meg kell felelni. A szponzornak éreznie kell, hogy törődnek vele, nem kidobott pénz a támogatása és megfelelő az értéke is, feleslegesen nem áldozott pénzt a rendezvényre, a csapatra, - sportolóra. Inkább a szervező nyújtson többet, de célszerű, ha szponzor a rendezvény előtt letétbe helyezi a támogatás összegét, vagy egy részét előzetesen biztosítja a rendezőknek. Lényeges kérdés, hogy az értékelő dokumentáció és a szponzori kapcsolatok utógondozás megfelelő módon és külsőségekkel történjen meg.


[1] Nemzetközi Atlétikai Szövetség (NASZ) (angolul: International Association of Athletics Federations (IAAF)) az atlétika sportág nemzetközi irányító testülete.