Skip navigation

Geotermikus adottságaink

A Föld felszín alatti belső öveiben a radioaktív izotópok (pl. rádium, uránium, tórium) bomlásából hő termelődik, melynek felszínre irányuló árama a geotermikus (földhő) energia. Az egységnyi felületen, időegység alatt áthaladó hőmennyiséget (W/m2) földi hőáramnak nevezzük. Az átlagos hazai hőáramérték magas (90,4 mW/m2), az európai átlag másfélszerese (2).

A hőmérséklet mélység felé történő növekedését leggyakrabban a geotermikus (földhő) gradiens értékével (°C/100 m) fejezzük ki. A geotermikus gradiens magyarországi értéke 5-8 ºC, ami azt jelenti, hogy 100 méterenként ennyit változik a hőmérséklet a Föld középpontja felé haladva, ami 2-2,5-szerese a világátlagnak. A mutató értéke az Alföldön és a Dél-Dunántúlon a legnagyobb, hegyvidékeinken pedig a legkisebb. Természetesen ugyanezt tapasztaljuk, ha egy adott hőmérsékleti érték (pl. 200°C) mélységbeli helyét keressük (3. ábra). 

3. ábra: A 200 oC-os izotermafelület mélysége és konszolidáltsága. Forrás: Horváth J. 2011.

Hévizek (termálvizek) az ország területének 70 %-án tárhatók fel (1). A magas felszín alatti hőmérséklet még nem lenne elegendő a termálvizek kialakulásához, ha nem volnának a mélyben víztároló és azt leadni képes vízadó kőzetek, képződmények. Mindehhez a Kárpát-medence földtörténeti fejlődése rendkívül kedvező helyzetet teremtett: jóformán nincs olyan térsége Magyarországnak, ahol ne fordulnának elő olyan, jó vízadó képességű képződmények a mélyben, melyek vize mélyfúrásokkal a felszínre hozható.

A jelenleg ezret is meghaladó, 30 °C-nál melegebb termálvizet és tekintélyes részben gyógyvizet adó kutak háromnegyede az Alföldön található. Az országban közel 200 meleg vizes gyógyfürdő – többek között radioaktív, kénes-savas, sós-brómos-karbonátos, jódos vizet szolgáltató – fürdő található (3). A legismertebbek közülük: a budai termális vonal mentén létrehozott fürdők (pl. Gellért-, Rudas-, Lukács-fürdő), Bükfürdő, Sárvár, Hévíz, Harkány, Zalakaros, Hajdúszoboszló, Gyula. Budapest az egyetlen nagyváros a világon, ahol több mint száz termálforrás és -kút működik, s közel félszáz fürdő fordul elő (4. ábra).

4. ábra: Magyarország termál- és gyógyfürdői. Forrás: OES 2007.