Skip navigation

Magyarország sportturisztikai potenciálja

Sportturizmusunk erősségei közül kiemelkednek gyaloglásra, futásra, kerékpározásra, lovaglásra alkalmas változatos tájaink, a sokféle vízi sportra lehetőséget kínáló álló- és folyóvizeink, az ökoturizmussal összekapcsol ható nemzeti parkjaink, tájvédelmi körzeteink, valamint a kitűnő rekreációs és pihenési lehetőséget nyújtó, egészségturisztikai szempontból húzóerőt képviselő gyógy- és termálvízkészletünk. A hazai turisztikai célú utazásokban – a fejlett országok trendjeihez hasonlóan – növekszik az egészséges környezet és az aktív kikapcsolódás iránti kereslet, ami a rurális térségekben, a falusi turizmus és a sportturizmus összekötésének kitűnő lehetőségét kínálja. Az új, divatos mozgásformák, megjelenése új célcsoportokat mozgatott meg az utóbbi időkben (pl. szörfözés, snowboard, mountain-bike) és újabbak is megjelentek a piacon (pl. nordic walking, geocaching, wakeboard, kalandparkok, paintball, extrém sportok). Hivatalos, illetve üzleti célú utazások, csapatépítő programok esetében gyakran kerülnek beépítésre a különféle divatos sporttevékenységek (pl. extrém sportok, sárkányhajózás,).

Egyre több a kedvtelésből sportolókat tömegesen megmozgató, egyben kihívásokkal teli élményeket kínáló sportesemény (pl. tóátúszás, utcai futóversenyek, triatlonversenyek). Növekvő tendenciát mutat a versenyeket, sportesemények megtekintő (ú.n. passzív) sportcélú utazások száma is, melyben természetesen a rangos nemzetközi versenyek kapják a fő szerepet (Forma-1, olimpia, kontinens- és világbajnokságok). Sajnos gyengeségeink közé tartozik a sportturizmus összefogottságának, intézményes hátterének hiánya, a sportszolgáltatások szereplőinek turisztikai és marketingismereteinek, valamint nyelvtudásának deficitje, a marketing és kommunikációs tevékenység még mindig alacsony színvonala, s végül a sportinfratsruktúra fogyatékosságai. Mindez a sportturizmus iránt érdeklődők külföldre „pártolásának”, a sportszakemberek elvándorlásának, a meglévő létesítmények kihasználatlanságának, a fejlesztések elmaradásának veszélyét rejti magában.

Mindenképpen örvendetes, hogy az Új Széchenyi Terv több milliárdos turisztikai fejlesztési keretéből sportcélú beruházások is megvalósulhatnak a Gyógyító Magyarország – Egészségipari Programjában, a Regionális Fejlesztés Operatív Programok Turisztikai szolgáltatások fejlesztése című támogatási konstrukcióban.

Bővebben: http://profitline.hu/hircentrum/hir/220092/Milliardok-sportturisztikai-fejlesztesre