Skip navigation

Gőzfűrdő

A múlt homályába vész a gőzfürdők történetének kezdete. Már az ókori görögök is használták, majd a rómaiak is átvették és elterjesztették a meghódított területeken.

A rituális mosakodás a muszlim hívők állandó kötelessége. Városaikban már a középkorban, igen fejlett fürdőkultúra alakult ki. Érdekesség, hogy Amerikában az ott élő indiánok is használtak un. izzasztó kamrákat (sátrakat).

Már kicsi gyermekkortól kiemelkedő szerepet kapott a tisztálkodás, a testápolás műveleteinek elsajátítása. Azon kevés helyszínek közé tartoznak a nyilvános fürdők, ahová a nők is ellátogathattak, természetesen, ha a férfiak nem voltak jelen.

Hatása: Az egészségünkre nagyon kedvező hatást gyakorol. A magas páratartalomnak és a hőmérsékletnek köszönhetően a gőzfürdő a következő betegségek enyhítésében a leghatásosabb: hörghurut, tüdőasztma, felső légúti hurut, rekedtség, köhögés, torokfájás, régóta tartó reumatikus panaszok és izületi fájdalmak. Emellett javítja a bőr vérellátását, kiváló a száraz repedezett bőrre.
A gőzfürdő hőmérsékletétől és páratartalmától a fürdőző izzadékonyságától és a gőzfürdőben eltöltött időtől függően a testhőmérséklet 37,6-40 C fokra emelkedhet.
43-46 C fok a legoptimálisabb hőmérséklet a gőzfürdőben.

Helyes használata: Az első belépés előtt le kell zuhanyozni. Egy alkalommal 15-20 percnél tovább semmiképpen sem ajánlott a bent tartózkodás.  Minden gőzfürdőzés után le kell hűteni a testet hideg vízzel vagy hideg levegővel. 2-3 alkalomnál többször nem ajánlott a gőzfürdőzés megismétlése.

Kontraindikáció: Nem ajánlott azoknak, akik vérkeringési vagy légzőszervi zavarokkal küszködnek, illetve magas vérnyomásuk van. Ugyanis a gőzfürdőben rövid idő alatt erős izzadás lép fel, és a magas páratartalom miatt az izzadság nem tud elpárologni, ezért hőtorlódás következik be. Ez nagy megterhelés a szív és a vérkeringés számára.