Skip navigation

Lovas turizmus

A lovas kultúra nemzeti örökségünk szerves része, melynek ápolására kivételesen jó természeti adottságaink vannak. Ma a lótenyésztés és lótartás már főként sport, rekreációs, illetve egészségügyi célokat szolgál, s ebben az értelemben mind a lovardai, a terep-, vagy a vadászlovaglás, de akár a díjlovagláson, fogathajtáson nézőként való részvétel is egészen kivételes sportturisztikai lehetőségeket, élményeket tartogat.

Kiváló terepadottságainknak, a viszonylag szabad mozgás lehetőségének és a rendkívül szolid áraknak köszönhetően a lovas turizmusban európai vezető szerepet töltöttünk be egészen az 1980-as évek közepéig. Az 1990-es években bekövetkezett átmeneti visszaesés után soha nem látott belföldi igény kezdett kialakulni a lovas sportra mint szabadidős tevékenységre.

Bővebben: http://www.lovasok.hu/upload/Lovast_termekf_strategia.pdf

A lovaglás azóta is töretlenül fejlődik annak ellenére, hogy költségvonzata meglehetősen nagy. Mindez azonban megtérül a lóval, mint élőlénnyel való erőfeszítés, törődés és a természetközelben való sportolás kedvező élettani, valamint pszichológiai hatásaiban. A nagyobb városokban és közvetlen szomszédságukban általában szép számmal működnek lovardák, melyek szabadidős lovagoltatással, nyári napközis táboroztatással, gyermek és felnőtt lovasoktatással, versenyekre felkészítéssel, valamint különféle lovas rendezvények szervezésével és természetesen bértartással foglalkoznak.

A lovasturizmus magas fajlagos költésű turisztikai tevékenység. „A turisták túralovaglás során 160 euró/nap körüli összeget is kiadnak, átlagos tartózkodási idejük 6-10 nap (3)”. Mindez abban az esetben bontakozhat ki teljesen, ha a lovas szolgáltatások szintje tovább javul, illetve bővül, területi eloszlása pedig egyenletesebbé válik. Sok tennivaló akad a lovas szakemberek sportrekreációs szempontú, illetve menedzselés-marketing irányú felkészítése terén is.

Sarkalatos kérdés a biztonságos lovastúra útvonalak kialakítása. Jelenleg is több helyi lovastúra útvonallal rendelkezünk (pl. Kiskunmajsa térségében a Tanyakör Zöldút túraútvonalai), ám a nemzetközi piacon csak akkor lehetünk igazán versenyképeek, ha mindezek összekötésével, fokozatos bővítésével – egy integrált nemzetközi lovastúra hálózat részeként – kapcsolódhatunk a szomszédos országok hasonló útvonalaihoz. Mindehhez elengedhetetlen a szolgáltatók csatlakozása a lovas-információs rendszerekhez (naprakész tájékoztatás az út- és domborzati, valamint időjárási viszonyokról, veszélyekről, alkalmas pihenőhelyekről, útba eső lószállás-helyekről).