Skip navigation

Vízi turizmus

A vízparti üdülésre alkalmas területeket, a túrázásra, sportolásra alkalmas folyókat, tavakat a turisztikai kínálat talán legegyedibb tényezőiként tarthatjuk számon hazánkban. Európa vízi országútja Duna, valamint hazánk második legnagyobb folyója a Tisza, mellékfolyóikkal különösen kedvező lehetőségeket biztosítanak. Vízi túrázásra azok a folyószakaszok megfelelőek, ahol a folyó sodrása nem túl erős, van sekélyvizű strand és homokos part, a hőmérséklet pedig hosszabb fürdési szezont is lehetővé tesz (Kollarik A. 1991). Folyóvizeink közül elsősorban a Duna, Rába és Mosoni-Duna, a Tisza (a Szamossal), a Dráva, a Rába és a Répce, a Kőrösök, a Maros, a Sió-csatorna és a Bodrog alkalmasak vízitúrázásra (részletesen: Bánhidi M. 2013). A túrák nehézsége természetesen függ az adott természetes vízfolyás aktuális hidrológiai jellemzőitől és a választott túraszakaszok hosszától (Győri F. 2014).

Bővebben: http://www.jgypk.u-szeged.hu/tamop13e/tananyag_html/tananyag_reki_1/vii_a_vzitrzs_termszeti_krnyezete__dr_gyri_ferenc.html

Gyorsan felmelegedő vizű tavaink (pl. Balaton, Velencei-tó), holtágaink (pl. Szelidi-tó, Mártélyi- holtág) esztétikus és egészséges környezete sok látogatót vonz. A Balaton a hazai vitorlásélet fő színhelye, de népszerűek a part menti kajak-kenu túrák is. A Tisza-tó az extrém vízi sportok (jet-ski, vízisí, wakeboard) szerelmeseit várja. Magyarországon legalább 15 településen üzemel kábeles vízisí- és wakeboardpálya (pl. Budakalász, Dunaharaszti, Gyékényes Szeged, Kecskemét, Győr), melyek egyre nagyobb népszerűségnek örvendnek.

A búvárkodás iránt ugyancsak fokozódik az érdeklődés. A legnépszerűbb búvárcélpontok hazánkban a tiszta vizű bányatavak (pl. Gyékényes, Hegyeshalom, Szalkszentmárton, Ecsédi-tó), a termálforrás-tavak (pl. Hévíz, Tata (Fényes-forrás), vagy – kuriózumként – elöntött mesterséges objektumok (pl. a Kőbányai-sörgyár pincerendszere).