Skip navigation

Az aquafitnesz célcsoportja

Az aquafitnesz life-time jellegű, így ezeken az edzéseken kortól és nemtől függetlenül mindenki részt vehet.

Ennek a rekreációs tevékenységnek tág a célcsoportja, hiszen ajánlható olyan gyerekeknek és felnőtteknek is, akik úszástudással nem rendelkeznek, hiszen a gyakorlatok elvégzéséhez nem szükséges az úszás, a mozgás alacsony, mellkasig érő vízszint mellett történik, a mélyvízben pedig egy speciális öv mindenkit fenntart a víz felszínén. Így akik nem tudnak úszni, azok is kihasználhatják a testmozgáshoz a víz jótékony fizikai tulajdonságait.

„Előnyös ez a mozgásprogram olyanoknak is, akik ízületi bántalmakban szenvednek, és emiatt a szárazföldön végzett mozgások nagy terhelést jelentenének szervezetük, ízületeik számára. Az aquafitnesz edzések során a víz felhajtóereje érvényesül, így minden ember a testsúlyának csak a 3,6%-át nyomja, tehát sokkal kevesebb súly nehezedik az ízületeire. Így minden olyan mozgásfajtát, amit tradicionálisan a szárazföldön hajtanak végre – mint a futás, járás, sífutás, aerobik, és tánc – a vízben is elvégezhetnek az ízületeik megterhelése nélkül.” Az idősebb korosztály fizikai fittségi szintjének javítására is kiválóan alkalmas, akik az ízületi problémák mellett esetleg más egészségi problémákkal is küszködnek. Az idősebb korban előforduló betegségek - csontritkulás, gerincbántalmak, izomsorvadás, izomgyengülés - prevenciójában illetve rehabilitációjában jó eszköz lehet az aquafitnesz. A gyakorlatokat könnyű elsajátítani és könnyű elvégezni, így az idősebb korosztály túlterhelés veszélye nélkül végezheti ezt a sportot.

Napjainkban egyre gyakrabban jelentkezik az obesitas (kóros kövérség) és az elhízás, mint népbetegség. Ez mára a társadalom egyre több tagját (fiataltól az idősekig) érinti. A túlsúlyos, nehezen mozgó embereknél, akiknél nagyon lényeges az ízületek kímélése, igen fontos, amit a vízben végzett mozgásokkal biztosíthatunk számukra. A vízi edzések alkalmasak a kardiorespiratorikus állóképesség fejlesztésére, ami prevenciót jelent a szívinfarktus, és a különböző szív- és érrendszeri betegségek esetében, melyek elsősorban a túlsúlyos embereknél fordul elő. Ajánlható a különböző okok miatt izomsorvadásban szenvedőknek is, hiszen az aquafitnesz gyakorlatai nagymértékben elősegítik a sérülések utáni gyors felépülést. A rendszeresen sportolóknak és a táncosoknak kifejezetten ajánlott az aquafitnesz végzése, kiegészítő sportként való alkalmazása. A gyógytestnevelésben is alkalmazzák, itt elsősorban olyanoknak ajánlható, akik gerincferdülésben szenvednek, vagy akiknek rossz, vagy hanyag tartásuk van. Az aquafitnesz edzésterve rengeteg gyakorlatot tartalmaz, amely a törzs izmait erősíti (nagy farizom, egyenes hasizom, gerincfeszítő izom, gerinckörnyéki izomfűző) s ezek az izmok felelősek a helyes testtartásért és a törzs stabilitásáért. A gyakorlatok végzése során a speciális víziöv mindig egyenesen tartja a törzset, így minden gyakorlatban jelen van a törzs izmainak erősítése. Valamint ajánlható még minden egészséges embernek, aki szereti a vízi tornát, a jó hangulatot és nyitott az új dolgokra. Az aquafitnesz fejleszti a kondicionális és a koordinációs képességeket, a legtöbb izomcsoportot egyszerre és alaposan megmozgatja, erőt és rugalmasságot egyaránt biztosít. Az aquafitnesz a legtöbb izomcsoportot megmozgatja a túlterhelés veszélye nélkül, a terhelést adekvátan tudjuk adagolni nemre, korra és edzettségi állapotra való tekintettel.

Bővebben: http://tamop412a.ttk.pte.hu/TSI/Muller%20Anetta-Racz%20Ildiko%20-

Két változatát különböztethetjük meg: a sekélyvízi és a mélyvízi aquafitneszt. Az aquafitneszre jelentkezők személyre szabott edzésterv keretében a lehetőségek közül kiválaszthatják a nekik legmegfelelőbb edzésformát, ezért alkalmazható minden korosztálynak és a speciális, egyedi esetekben is. Az aquafitnesznek is több fajtája van. Fiatal irányzatként egy-egy elnevezés több elméleti értelmet is kap. Az eddigi irodalmak ismeretében és a fitnesz klubok gyakorlati alkalmazásaiból kiindulva az aquafitnesz elnevezés több vízben történő fitneszmozgást foglal magába. Aquafitneszen belül megkülönböztetünk aqua aerobikot, vagy magyarosabb nevén vizi aerobikot, aqua jogging-ot, vizi steppet (aqua step), viziboxot (aqua boksz, aquakick), vizi gimnasztikát, vizi pilateszt (aqua pilates), és vizi relaxációt (aqua relax).

Forrás: http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0025_Biro_Melinda-Uszodai_sportok/ch07s03.html

 Nehéz különbséget tenni a vízi gimnasztika és az aquafitnesz között, mozgásanyagában nagyon hasonló. Mindkét mozgásformát lehet mellkasig érő vízben és mélyvízben is végezni, és a szerek és azok használata is nagyon megegyező. Néhány különbséget azért felfedezhetünk. Míg az aquafitnesz gyakorlatai zenére történnek, egy dinamikusabb, ritmusosabb mozgásforma, ellenben a vízi gimnasztikát zene nélkül végzik. Az aquafitnesz órákon alkalmazhatóak az vízi gimnasztika gyakorlatai, míg a vízi gimnasztika csak a hagyományos gimnasztikai gyakorlatokon alapszik.