Skip navigation

Gyógyvizek

Gyógyvíznek nevezzük az olyan természetes ásványvizeket, amelyeknek bizonyítottan gyógyhatása van. Meghatározott betegségekre vonatkozó alkalmazhatóságukat szigorú előírásokhoz kötött orvosi vizsgálatokkal mutatták ki és számukra rendelet alapján a gyógyvíz megnevezést engedélyezték.

A külsőleg történő (fürdővízként való) alkalmazásban gyógyvíz az a víz, amely megfelel a külsőleg történő felhasználású ásványvíz kritériumainak, továbbá a természetes ásványi anyagok (kőzetek) vízzel történő kilúgozása során keletkező, oldott ásványianyag-tartalma, kémiai jellege állandó, egészségkárosító anyagokat nem tartalmaz (balneologia.hu).

A gyógyvíz-minősítő tesztek elvégzése hazánkban az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatóságának feladata. A gyógyvíz-minősítéshez először a vizet – kémiai elemzések alapján – ásványvízzé minősítik. Ezután következhet a gyógyhatás vizsgálata úgynevezett kettősvak kísérlettel. A kísérlet során 10 beteget a kiválasztott termálvízben, míg ellenpróbaként 10 másikat felmelegített csapvízben fürdetnek, miközben a kísérletben résztvevő személyek egyike sem tudja, hogy ő melyik csoportba tartozik. Az eredmények ismeretében tesz a hivatal javaslatot a gyógyvízzé minősítésre (termalfurdo.net).

A fürdővízként való felhasználásnál a fürdési hőmérséklet beállításánál, valamint a vízkezelési technológia kiválasztásánál csak olyan eljárást szabad alkalmazni, amely a víz biológiailag aktív alkotórészeit a legkevésbé károsítja.

A gyógyvizek legtöbbször – de nem feltétlenül – meleg-, azaz termálvizek. Hazánkban kevésbé jellemző, de külföldön gyakoriak a 20 °C alatti gyógyvizek, melyek hőmérsékletét emelni kell, hogy fürdőzésre alkalmasak legyenek.

A gyógyfürdők általában természetes hőforrások, fúrt kutak, illetve ásványvizes források mellett kerülnek kialakításra. Ezekben a gyógyintézményekben gyógyvíz, gyógyiszap, vagy egyéb természetes gyógytényező felhasználásával általában teljes körű fizioterápiás ellátás folyik. A gyógyfürdőhöz sokszor uszoda, illetve úszómedence, helyenként gőzfürdő, élményfürdő, strand és szálloda is tartozhat.

A belsőleg történő felhasználásban gyógyvíznek minősül az a víz, amely megfelel az ásványvíz követelményeinek, a fogyasztási előírások betartása mellett iható, vagy inhalálásra alkalmas, és ilyen felhasználásban orvosilag bizonyított gyógyhatása van (net.jogtar.hu).

Az ivókúrára használt gyógyvíz esetén orvosi szakvélemény alapján fel kell tüntetni (pl. a címkén) a javallatokat, ellenjavallatokat és a fogyasztási előírásokat. A fürdővíz közelében elhelyezett táblán szintén tájékoztatni kell a fürdővendégeket arról, hogy a gyógyvíz milyen betegségekre van kedvező hatással, illetve kiknek nem ajánlott használata. Ezeket indikációknak (javallat), illetve kontraindikációnak (ellenjavallatnak) nevezzük. Nem orvosi beutalóval történő fürdőzés előtt tehát érdemes tájékozódni a gyógyvíz összetételéről, terápiás hatásáról.

Bővebben: http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99900074.EUM