Skip navigation

Thalassoterápia (tenger-gyógyászat)

A thalassoterápia a tengervíz és a tengerparti klíma ugyancsak régről ismert együttes gyógyító hatását aknázza ki. A thalassoterápiának különösen Franciaországban és Nagy-Britanniában vannak nagy hagyományai. Franciaországban az 1960-as években nyitotta meg kapuit az első ilyen profilú gyógyközpont. (Smith, M. – Puczkó L. 2014).

A tengervíz sótartalma átlagosan literenként kb. 35 g (tehát 35 ‰), sűrűsége nagyobb az édesvízénél (1020-1030 kg/m3), kémhatása enyhén lúgos (pH-értéke 7,4-8,4 közötti) (2. táblázat).

2. táblázat: A tengervíz sótartalmának összetétele. Forrás: vizterapia.bioenergetikus.hu

 Tengervíz sótartalma(g/l)(%)Összes (%)
Kloridok Nátrium-Klorid (NaCl) 27-35 77,76 88,64
Magnézium-Klorid (MgCl2) 3,8 10,88
Szulfátok Magnézium-Szulfát (MgSo4) 1,6 4,74 10,80
Kalcium-Szulfát (CaSo4) 1,2 3,6
Kálium-Szulfát (K2So4) 0,9 2,46
Karbonát Kalcium-Karbonat (CaCo2) 0,1 0,34 0,34
Egyéb Magnézium-Bromid (MgBr2) 0,1 0,22 0,22
Összesen   34,7 100 100

A tenger-gyógyászat alkalmazási területei igen sokfélék lehetnek: a stressz, a kimerültség, a szív- és érrendszeri problémák, csontbetegségek, reumatikus fájdalmak, visszérbetegségek, bőrbetegségek (pl. pikkelysömör, ekcéma), emésztőrendszeri megbetegedések, sportsérülések kezelésére, valamint az immunrendszer erősítésére szolgál. A tengervíz magas ásványi sótartalmának köszönhetően (szinte minden nyomelemet tartalmaz!) a szervezet ásványi anyag szükségletei ellátásához is hozzájárulhat. A bőrön keresztül felszívódó (ioncserélődésen átmenő) ásványi sók már kb. két óra elteltével mérhető módon megemelik a vér ásványi anyag tartalmát (vizterapia.bioenergetikus.hu). A tengerparti sós levegő gyulladáscsökkentő, váladékoldó hatása jótékonyan hat a légúti megbetegedésekre. A thalassoterápia ellenjavallt asztmatikus megbetegedések, daganatos betegségek, magas vérnyomás és a szívinfarktus kockázata esetén.

Napjainkban főként francia (pl. St. Malo) görög (pl. Kréta) spanyol (pl. Andalúzia, Costa del Sol) horvát (pl. Zadar) és észak-afrikai tengerparti (pl. Tunézia) gyógyhelyeken kínálnak fel thalasso-kúrákat, melyek a gyógyító javallaton túl az utóbbi időben mindenekelőtt a wellness szempontait is előtérbe helyezik. Az eddigi csupán tengervíz-kezelés spektruma kiszélesedett: a tengervíz gyógyító hatása mellett különféle pakolásokat (alga, fango), iszap- és algafürdőket, illetve az egészséges tengeri klímán való időeltöltést is (klímaterápia) hirdetik a szolgáltatók. A gyógyközpontok – optimális esetben – legfeljebb 500 méterre helyezkednek el a tengertől.