Skip navigation

Ásványvizek

Ásványvíznek azokat a felszín alatti vízrétegekből származó vizeket hívjuk, amelyek nem tartalmaznak egészségre ártalmas anyagokat, és ásványi anyag tartalmuk literenként eléri, vagy meghaladja az 1 grammot (1000 mg-ot).

A hazai szabályozás szerint elismert ásványvíz az, amely:

  1. természetesen vagy védelmi intézkedésekkel védett, felszín alatti vízadó rétegből származik,
  2. eredeténél fogva tiszta, antropogén szennyeződéstől mentes,
  3. az adott felhasználási formában mikrobiológiai és kémiai szempontból az emberi egészségre ártalmatlan,
  4. összetétele, oldott szilárd ásványianyag-tartalma a víznyerő helyen - a természetes ingadozás határain belül - közel állandó, és
  5. oldott összes ásványianyag-tartalma literenként legalább 1000 mg, vagy az oldott összes szilárd ásványianyag-tartalma 500-1000 mg/l között van és tartalmazza az alább felsorolt biológiailag aktív anyagok valamelyikét (1. táblázat):

1. táblázat: A biológiailag aktív anyagok alsó határértéke elismert ásványvizek esetén. Forrás: 2. számú melléklet a 74/1999. (XII. 25.) EüM rendelethez (net.jogtar.hu)

a) Külsőleg történő felhasználásban Mennyiség
Litium-ion legalább 5 mg/l
Szulfid-ion vagy titrálható kén legalább 1 mg/l
Bromid-ion legalább 5 mg/l
Jodid-ion legalább 1 mg/l
Metakovasav legalább 50 mg/l
Radon-aktivitás legalább 37 Bq/l
Szabad szén-dioxid legalább 1000 mg/l
b) Belsőleg történő felhasználásban:  
Nátrium-ion kevesebb 200 mg/l-nél
Magnézium-ion legalább 20 mg/l
Kálcium-ion legalább 60 mg/l
Fluorid-ion 0,8-1,2 mg/l
Szabad széndioxid legalább 1000 mg/l

A fenti követelmények megfelelnek a külsőleg történő felhasználás kritériumainak. Belsőleg történő felhasználásban korlátozás nélkül fogyasztható az az ásványvíz, amely az ásványi anyagokat emberi szervezet számára optimális, vagy ahhoz közeli koncentrációban tartalmazza, így a biológiai vízigény teljes, vagy részleges kielégítésére alkalmas. Korlátozással fogyasztható az az ásványvíz, amely ásványi anyagokat és/vagy biológiai aktív természetes anyagokat olyan mennyiségben tartalmaz, hogy annak fogyasztása kisebb mennyiségben előnyös, de nagyobb mennyiségben már nem kívánatos fejthet ki. 

Bővebben: http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99900074.EUM

A vulkáni utóműködés termékeként feltörő szénsavas forrásvizeket savanyúvizeknek nevezzük. Erdélyben borvíz, a Cserhátban és a Mátrában csevice a nevük (pl. Tar, Maconka, Mátraszöllős, Parádsasvár, Bükkszék) (Jakucs L. 1999).