Skip navigation

Termál- és gyógyvizeink védelme, kitermelésük környezeti kockázatai

A termálvíz, illetve gyógyvizek kedvező lehetőségeink bemutatásakor ritkán kerülnek említésre a hévízkitermelés környezetvédelmi kockázatai.

A felszín alatti vízbázist számos veszély fenyegeti: a szennyező források, a készletek túltermelése, a szakszerűtlen kútkiépítések és az üzemeltetési hibák miatt károsodhat a vízkincs. (OES 2007).

A hévizek túlzott kitermelése az egységes hidraulikai rendszert alkotó vízkészletek mennyiségét nagyban csökkentheti. Sajnos egyértelműen látszik, hogy hévízkészleteink termelése sok helyen meghaladja a fenntartható mértéket (Szűcs P. 2012). Emellett a felszínen elvezetett csurgalék- és használt termálvizek – többnyire magas hőmérsékletük, só- és szervesanyag tartalmuk miatt – növelik a talaj a felszíni, illetve a felszín alatti vizek hő- és szennyezőanyag terhelését és veszélyeztetik a természetes ökoszisztémát. A magas sótartalom különösen nagy veszélyt jelent, ha a hévízzel szennyezett vizet öntözésre használják fel. A folyamat a talaj elsósodásához, elszikesedéséhez vezet. A használt hévizek elhelyezésének legjobb megoldását az emberi tevékenységgel bizonyítottan nem szennyeződött, zárt rendszerben használt hévizeknek a hévízadó képződményekbe történő visszatáplálása jelenti.

Bővebben: http://www.kvvm.hu/szakmai/karmentes/kiadvanyok/fav/tvkm/tvkm01.htm

Lásd még (!): http://www.kvvm.hu/szakmai/karmentes/kiadvanyok/fav/tvkm/tvkm05.htm

Felszín alatti vizeink megóvásának mindenképpen magasabb prioritást kellene kapnia, mint a lokális gazdasági érdekeknek. A fentebb említett vízföldtani okok miatt ugyanis a hazai hévizes rendszerek túltermelése egyfelől kedvezőtlenül befolyásolhatja ásvány- és gyógyvízkészleteink vízminőségét, másfelől az ivóvízellátás céljára szolgáló felsőbb rétegekben nem kívánatos vízszintváltozások következhetnek be (Szűcs P. 2012).