Skip navigation

Az előkészítés speciális feladatai

Amennyiben a sportverseny megrendezése a feladat, a korábban felsoroltakon túl speciális feladatokat is teljesítenie kell a szervezőnek. Az esemény szervezésének legelső lépcsőjében a versenykiírást kell elkészítenie (amennyiben ez már elkészült, akkor alapos tanulmányozásra van szükség), mert csak ez után lehet megkezdeni a tervezést (elképzelni a megrendezendő eseményt, és feladatjegyzéket készíteni). A versenykiírás a versenyrendezés szakmai alapdokumentuma, amely tartalmazza a rendezvénnyel kapcsolatos legfontosabb adatokat, szabályokat, tudnivalókat:

  • a verseny célját;
  • a verseny helyét, idejét;
  • a verseny rendezőinek (szervezőbizottság) adatait;
  • a verseny résztvevőit (pl. csak I-II. osztályú minősítéssel rendelkező versenyzők);
  • a versenyszámokat ás azok sorrendjét (időrendet);
  • a helyezések eldöntésének módját;
  • a helyezettek díjazását;
  • a versenyrendezéssel és a részvétellel kapcsolatos költségviselést;
  • a nevezési határidőt és a nevezés módját;
  • a részvétellel összefüggő fontosabb információkat (pl. szálláshely címe, helyi közlekedés, szolgáltatások, technikai értekezlet helye, ideje stb.).

A versenykiírás alapos, körültekintő szakmai munkát igényel, mivel meghatározza a lebonyolítás keretét és legfontosabb szabályait. Óvások esetén a játék- és versenyszabályok mellett a versenykiírás eldöntheti a vitát.

A rendezők a nevezési határidő előtt legalább egy hónappal juttassák el az érintettekhez a versenykiírást.
Nagyobb méretű sportversenyek esetén a résztvevőknek el kell juttatni a forgatókönyvet, amely részletesen tartalmazza a sportverseny minden eseményét időrendi sorrendben, az egyes részesemények felelőseit, továbbá minden szükséges információt.

A sportversenyek előkészítésének három speciális szakaszát különböztethetjük meg:

  1. a verseny technikai előkészítése,
  2. a verseny személyi előkészítése,
  3. a verseny gazdasági előkészítése.

a) A verseny technikai előkészítése:

  • versenyszínhely (pálya, uszoda, tornaterem, sportcsarnok, versenyútvonal stb.) előkészítése a versenyszabályoknak megfelelően (pl. uszodában pályaelválasztó kötelek, labdajátékoknál az előirt vonalazás, öltözők, nézőtér, versenybíróság elhelyezése, sajtó, protokoll stb.);
  • a szerek, felszerelések biztosítása (a rendezők által biztosított sportszerek-, eszközök előkészítése, az időmérés, a pontozás, a hangosítás kellékei stb.);
  • a szükséges engedélyek beszerzése (közterületen rendezett verseny esetében rendőrségi engedély, önkormányzat, tűzoltóság stb.).

b) A verseny személyi előkészítése

A verseny lebonyolításához szükséges rendezőség és versenybíróság összeállítása szintén az előkészítő feladatok közé tartozik. Létszámuk sportáganként és versenyszámonként változó lehet. A rendezőséghez általában a pénztárosokat, a jegyszedőket, a technikai személyzetet szoktuk számítani, míg a versenybírósághoz a verseny lebonyolításában ténylegesen közreműködő - sportági szakszövetség által igazolvánnyal ellátott - szakembereket (versenybírókat, játékvezetőket).

c) A verseny gazdasági előkészítése

A versenyrendezés egyik alapfeladata a versenyhez szükséges pénzügyi fedezet biztosítása. Ha az esemény az évi versenynaptárban szerepel, akkor a rendezéshez szükséges pénzfedezetnek az éves költségvetésben is szerepelnie kell. Alapvető törekvésünk az legyen, hogy a bevételek és kiadások mérlegében pozitív legyen az egyenlegünk. Ez annál is inkább fontos, mert tapasztalatunk szerint sportszervezetek az eseményszervezéshez kapcsolódóan tudják leghatékonyabban mobilizálni s szponzori lehetőségeiket. Erről a feladatról kibontottan a „Versenyek, táborok szponzorációs lehetőségei" c. fejezetben írunk.

Az anyagi feltételek biztosítása alapvetően a következő forrásokból lehetséges:

  1. Saját forrásból
  2. Állami/önkormányzati támogatás útján
  3. Pályázatok útján
  4. Vállalati - szponzoráció, vagy támogatásból
  • Szponzorálás: a szponzorálás egy kétoldalú üzleti kapcsolat a támogató és a támogatott között, - a vállalat általnyújtott anyagi támogatást valamilyen módon ellentételezi a támogatott.
  • Adományozás, támogatás - A vállalat ellenszolgáltatás nélküli támogatást nyújt a támogatottnak.

A költségvetés pénzügyi elkészítését bízzuk gazdasági szakemberre, ugyanakkor legyünk segítségére azzal, hogy részletes tájékoztatást adunk a költségvonzattal járó szakmai feladatokról (pl.: versenydíjak darabszáma, szükséges szolgáltatások, bérlemények, versenybíróság-, orvosi ügyelet költségei, résztvevők száma, stb.) továbbá azzal, hogy rendelkezésére bocsátjuk a szervezőmunka dokumentumait (versenykiírás, munkaterv, forgatókönyv, stb.)