Skip navigation

Gyógy- és termálfürdők, gyógygáz-fürdők

Magyarország világviszonylatban is termál- és gyógyvíz nagyhatalomnak tekinthető. A felszín alatt rejtőző vízkészletünk tömege, környezeti és használati értéke egészségturisztikai szempontból hatalmas jelentőséggel bír. Sehol másutt nem fordul elő, ennyi különböző betegség kezelésére, illetve megelőzésére alkalmas kitűnő minőségű termál- és gyógyvíz. Sokféleségükben egyedülálló gyógyvizeink terápiás hatásai régóta ismertek (Borszéki B. 1998). Gyógyvizeink általában – de nem feltétlenül – meleg, azaz termálvizek, 30 °C -nál magasabb hőmérséklettel. Izland, Japán, az Egyesült Államok, Franciaország, Olaszország, Kína és Új-Zéland mellett itt találhatók a legnagyobb hévízkészletek a Földön.

„A termálvízkészletünk nagysága alapján benne vagyunk az öt legnagyobb termálvízkinccsel rendelkező ország körében (Japán, Izland, Olaszország, Franciaország, Magyarország). Az adottságokat a számszerűsíthető adatokon túl boncolva kiderül, hogy ezen 5 ország közül Japánban és Izlandon magas hőmérsékletű, de alacsony ásványi anyagtartalommal bíró vizekkel rendelkeznek, míg Olasz- és Franciaországban ugyan magas a vizek ásványi anyag tartalma, de hőmérsékletük meg sem közelíti a Kárpát-medence vizeit. Így elmondható, hogy adottságunk – vizeink egyszerre magas hőmérsékletűek és magas ásványi anyag tartalmúak – egyedülálló világszinten is (OES 2007, p. 20)”.

A gyógyfürdő az a létesítmény, amely gyógyvíz, gyógyiszap, vagy egyéb természetes gyógytényező felhasználásával fürdőkezelést (balneoterápíát) kínál, vagy elismert ásványvíz, hévíz, illetőleg melegített közműhálózati víz felhasználásával végzett hidroterápiás kezelések mellett, egyéb fizikai gyógymódok alkalmazásával együtt, teljes körű fizioterápiás ellátást nyújt. Magyarországon termálfürdőnek nevezünk minden olyan felszín alatti (vízadó rétegből származó) vizet hasznosító fürdőt, amelyben a kifolyó (felszínen mért) víz hőmérséklete 30°C, vagy annál magasabb. (mimnet.hu).