Skip navigation

Játék és versenyszabályok

A Nemzetközi Teniszszövetség (ITF) és ennek alapján a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) is minden évben megjelentet friss szabálykönyvet, amelyben a régi és az esetleges új játék-és versenyszabályok is szerepelnek. Kisebb háziversenyek és egyéb tornák megrendezése alkalmával ajánljuk ezeket átolvasásra. A versenykiírásban mindig rögzíteni kell a legfontosabb szabályokat, vagy hivatkozni annak részletes megismerési lehetőségeire. Az alábbiakban a legegyszerűbb játékszabályokat írtuk le, melynek ismertében a kezdők már játszhatnak mérkőzéseket.

Az egyéni vagy páros mérkőzésen, különösen az amatőrök között a legfontosabb szabály, a kölcsönös megbecsülés, illetve a bizalom. Általánosan elfogadott, hogy mindenki a saját térfelén bíráskodik, amit ellenfelének illik elfogadni. A pályavonalak a pálya részei, azaz a pályához tartoznak és az a labda számít jónak, amelyik az adott vonalra vagy, a vonalakon belülre pattan. A játékot sorsolással kezdik, melyben az adogatás, illetve a fogadás sorrendjét döntik el vagy pedig térfelet választanak. Amikor a játékos megnyer egy pontot, akkor az állás 15 - semmi. Mindig annak a játékosnak a pontszámát mondják először, aki szervál. Ha a játékos 2 pontot nyer, akkor az állás 30 - semmi, ha hármat, akkor 40 - semmi, ha négy pontot nyer egymás után, akkor megnyerte az első játékot (game-et). 4 pont megnyerése után csak akkor nyer játékot, ha ellenfele eközben nem nyer több, mint 3 pontot, azaz az állás 40 : 30. Ha az állás 40 : 40 (40 mind), akkor az egyik játékosnak 2 egymást követő pont megszerzése kell a játék megnyeréséhez. 40 mind állás után az állás "Adogatóelőny" vagy "Fogadóelőny". Ahhoz, hogy egy játékos megnyerje az első játszmát (szettet), ahhoz legalább 6 játékot kell nyernie, de úgy mint a pontok esetében, itt is kettő különbséggel lehet nyerni. Így a szett eredménye lehet 6 : 0-tól egészen 6 : 4-ig. Ha mindkét játékosnak 6 nyert játéka van, akkor a szett eredményét rövidített játékkal döntik el. A rövidített játékot (tie-reak) az nyeri, aki hamarabb éri el a 7 pontot (super tie breaknál 10 pont); itt is két különbséggel kell nyerni. A játékosok a rövidítés alatt 2 pontonként váltják a szervát. A rövidítés alatt minden 6-tal osztható állásnál a játékosok térfelet cserélnek. Általában a meccset két nyert szettig kell játszani. Ha mindkét játékos 1 szettet nyert, akkor kerül sor a döntő játszmára. A döntő játszma győztese nyeri meg a meccset. A játékos a szervát az alapvonal mögött állva hajtja végre, eközben nem érhet cipőjével az alapvonalhoz. Ha igen (lábhiba), akkor az ellenfél nyeri a pontot. A játékos a labdát a kezével dobja fel és az ütővel kell az ellenfél ellentétes oldalán levő adogatóudvarba ütnie. Az adogató játékosnak egy rontott szervát követően még egy adogatási lehetősége van. Ha ezt is elrontja (kettős hiba), akkor a pontot elveszti. Ha a szerva érinti a hálót, de az ellenfél adogatóudvarába esik, akkor a játékos megismételheti a szervát. Ellenkező esetben a szerva rontottnak minősül.