5.5. Fogalomlista
Tanmenet: Egy tantárgy adott tanulócsoportra vagy évfolyamra szóló oktatási terve, melyet a pedagógus készít a tanév elején, és amely tartalmazza a tantárgy főbb célkitűzéseit, követelményrendszerét, a tananyagot, az egyes tartalmi egységek feldolgozására fordítandó óraszámot, a tantárgyak közti koncentráció lehetőségeit és a szükséges taneszközök listáját. (Pedagógiai Lexikon, szerző: Kotschy Beáta)
Tematikus terv: „[E]gy összefüggő tanulási-tanítási egység (téma) tanítási terve, amely a tanterv, az intézmény pedagógiai programja és a pedagógus által készített tanmenet figyelembevételével készül. Célja, hogy a szükséges információk (tanulók előzetes ismeretei, képességeik fejlettsége, motiváltságuk) birtokában meghatározza a téma feldolgozásának konkrét céljait (ismereteket, képességfejlesztést, attitűdök alakítását), az oktatási tartalmak tanórákra bontott logikai sorrendjét, az egyes órák fő didaktikai feladatait, a szervezési módokat/munkaformákat, a konkrét tanulói feladatokat, az alkalmazandó módszereket, eszközöket, s végül az ellenőrzés-értékelés tervezett módját és eszközeit.” (Útmutató … ,155. o.)
Óravázlat: „[T]artalmazza az adott tanítási óra konkrét, személyre szóló feladatait, tevékenységformáit, felhasználandó eszközeit, pontos időbeosztását.” (Kotschy, 2003b) Rövidített, forgatókönyvszerű fogalalkozásterv (Útmutató … 154. o.)
Foglalkozásterv: „A pedagógus által készített tervezési dokumentum, amely rögzíti a tanóra/foglalkozás céljait, nevelési-oktatási stratégiáját (az óra/foglalkozás felépítését, menetét, az alkalmazott módszereket és óraszervezési módokat, valamint az eszközöket). A[…] kezdő pedagógus esetében még tartalmazhatja a tanulói és a pedagógusi tevékenységek tömör leírását.” (Útmutató …, 154. o.)
Egyéni fejlesztési terv: „[…] egyrészt a fejlesztő pedagógus által összeállított, szakmai követelményeknek megfelelő dokumentum[…], másrészt – nem fejlesztő pedagógusi feladatot ellátók esetében – [az a munka], amelyet egy-egy tanulóval/gyerekkel, egyéni megsegítése, fejlesztése, tehetségének kibontakoztatása érdekében tesz, tanórai és tanórán kívüli keretek között.” (Útmutató … 79. o.)
Didaktikai feladat: „Az oktatási folyamat egyes elemeinek fő feladatait jelzi, az új ismeretek elsajátítását, alkalmazását, rendszerezését, rögzítését, ellenőrzését és értékelését.” (Útmutató … ,149. o.)