Skip navigation

7.5. Fogalomlista

Pedagógiai értékelés: a pedagógiai információk szervezett és differenciált visszajelentésének elmélete és gyakorlata (Báthory, 2000, 222. o.).

Diagnosztikus értékelés: a tanár tájékoztatását szolgálja valamely nagyobb tartalmi-tematikus egység tanításának megkezdése előtt; célja a tanuló előzetes tudásának feltárása (Báthory, 2000, 233. o.).

Formatív értékelés: a tanítási-tanulási folyamat állandó kísérője; célja a megerősítés, illetve a tanulási hibák és nehézségek differenciált feltárása, amely lehetővé teszi a javítást és a pótlást (Báthory, 2000, 233. o.).

Szummatív értékelés: a tanulási folyamat nevezetes szakaszainak a befejezésekor alkalmazzák; célja a minősítés: az elért tudásállapot rögzítése, az induló tudásállapothoz, valamint a kitűzött tanulási célokhoz való viszonyítása (Pedagógiai Lexikon, szerző: Fehér Katalin).

Mérés: olyan eljárás, amelyben a mérendő tulajdonságot egy mérőeszközön rögzített skálához illesztjük (Csapó, 2005, 41. o.); az adatgyűjtést követően számszerűsítjük a tanuló viselkedését, produktumát előre meghatározott kritériumok és szempontok szerint (Báthory, 2000, 227. o.).

Normaorientált értékelés: olyan értékelési eljárás, amelyben a tanulók teljesítményeit egy populáció teljesítményének átlagához (norma) viszonyítják (Báthory, 2000, 233. o.).

Kritériumorientált értékelés: olyan értékelési eljárás, amelyben a tanulók teljesítményeit a tanulási követelményekből kiindulva, azokhoz viszonyítva határozzák meg (Báthory, 2000, 233. o.).